3D Mimari

3d Mimari Modelleme

Mart 31, 2022

3d mimari modelleme sayesinde henüz inşaatı başlamamış, temeli dahi atılmamış binalar gezilebilmekte ve ortaya çıkacak evler hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. 3d modellemenin mimarlık alanında kullanılması ile gerçekçi bir şekilde her açıdan yapının ve yapıda kullanılan nesnelerin görülmesi sağlanmaya başlamıştır. Peki, 3d modelleme nedir? 3d modelleme, bilgisayar ortamında ilgili bir grafik programının kullanılarak, hacim ve yükseklik verilerek çizim yapılmasıdır. Mimari de olduğu gibi diğer birçok alanda da 3d modellemeden faydalanmaktadır. Tüm detaylara inilmesi ise görsel açıdan net bir fikir edinilmesini sağlamaktadır.

3d Mimari Modellemede Kullanılan Programlar

İçindekiler

3d mimari modelleme programları, mimarların kullandığı özel programlardır. Bu programların ortak özelliği ise mimarların ihtiyaçlarını karşılamaları ve çok yönlü olmalarıdır. Pek çok 3d modelleme ve çizim programı bulunmaktadır. Ancak 3d mimari modelleme yazılımları arasında Blender, Allplan, Maya, AutoCAD, 3D Studio Max, ArchiCAD ve Sketchup en sık kullanılan programlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu programların dışında da kullanılan hem ücretli hem de ücretsiz pek çok mimari modelleme yazılımları mevcuttur.

3d Mimari Modellemenin Önemi

Mimari projeler görsel olarak 2 boyutlu bir şekilde restore edilebilir ve bunlara uygun prosedürler kullanılarak bire bir çizim ile 3 boyutlu ortamda hazırlanabilir. Bina modelleme sürecinde, 2d çizimlere yeni özellikler eklenebilir, böylece ilgili eksikliklerin de ortadan kaldırılması sağlanabilir. Aynı zamanda görsellerin özelliklerinin çok daha detaylı sunulmasını da sağlamaktadır. En ince detaylara kadar girilebilmektedir. Örneğin, iç mekânda tavan motifleri, duvar kaplamaları, kapı veya pencere model ayrıntıları; dış mekânda ise peyzaj unsurları, yapı detayları gibi her türlü ayrıntının modellemesinin yapılmasına imkân tanınmaktadır.

3d mimari modelleme, bir projeyi kullanıcılara pazarlamanın ve sunmanın en iyi yoludur. 3d tasarımcılar tarafından yapılan gerçekçi 3d görseller sayesinde mimari projeler, paftalar yerine görünür tasarımlar haline gelebilir. Mimari görselleştirme, bir projenin yapım aşamasındaki ana arterlerden biridir. Bu görselleştirmeler olmadan, bitmiş projenin nasıl görüneceğini hayal etmek oldukça zordur. Mimarlar için de 3 boyutlu bir proje yapmak o projenin çizgilerini değiştirmek ve yenilerini atmak için çok önemli bir fırsattır.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//