Çocuk Odası Tasarımları

Çocuk odası tasarımları Yaşanılan ortamı daha iyi hale getirmek ve kullanılabilir hale getirmek için yapılan dekorasyon evdeki her bireyin yaşına, tercihlerine ve isteklerine göre ayrı ayrı tasarlanmalıdır. Çocuk odası tasarımları tüm bu kriterlere ek olarak hem ihtiyaçları karşılayacak hem de şık ve kullanışlı mekanlar yaratacak tasarımlar yapılmalıdır.

cocukodasitasarimlari
cocukodasitasarimlari

Çocuk odası tasarımları için İyi Bir Dekorasyon

Küçük çocuklar için dekore edilmiş odaların daha dikkatli düşünülmesi gerekir. Çocuk odasında özenle kullanılan odanın renkleri, mobilyaları ve tarzı çocukların hayal gücünü geliştirir. Bulunduğu süre içerisinde hem iyi bir eğlence hem de iyi bir çalışma ortamı sağlaması, rahatlık sağlaması ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlaması önemlidir.

Dekore edilen odaların kalabalık olmaması ve renk açısından koyu ve boğucu renklerin kullanılmaması, odada geçirilen zamanın daha iyi olmasını sağlar.

Her Şeyi Yapabileceği Bir Ortam

Çocuk odasında çocuğun ders çalışmak için kullanacağı alan ders çalışma isteği uyandıracak ve bu da çocuklar için ders çalışmayı keyifli hale getirecektir. Masa başında sıkılmadan oturan çocuklar bu alanda sadece ders çalışmakla kalmayacak, kitap okumak, oyun oynamak gibi çeşitli aktiviteler de yapmak isteyeceklerdir.

Çocukların sadece ders çalışabilecekleri değil, oyuncaklarıyla oynayabilecekleri ve çeşitli oyunlarda arkadaşlarıyla buluşabilecekleri ortamlar oluşturulmalı ve kendilerine alanlar oluşturmaları sağlanmalıdır. Çocukların eğitim konusunda oda tasarımları çok büyük rol oynamaktadır.

çocuk odasi tasarımı
çocuk odasi tasarımı

Çocuk Odası Tasarımları Dekorasyon Fikirleri

Çocuklar hayatımızın en önemli ve değerli varlıklarıdır… Her çocuğun istediği gibi oynayabileceği, kendi alanını çizebileceği ve kendini en güvende hissedeceği bir odaya ihtiyacı vardır. Çocuk odası tasarımları çocuklar odaları gibi kendi alanlarında kendilerini daha da fazla özgür hissedebilirler.

Bu sebeple evin büyüklüğüne göre çocuklar için bir oda ayrılmalıdır.

Özellikle 8-12 yaş arası çocuklar, odalarını özel alanları olarak benimsemektedir. Giderek daha fazla yalnız zaman geçiren çocuklar, kendilerine ait bu alanın öneminin farkındadırlar. Bu yaştaki çocukların kendi tarzlarını yansıtabilecekleri bir alana sahip olmak, kendilerini daha olgun ve sorumlu hissetmelerini sağlayacaktır.

Öncelikle bu tür alanlar çocukların hareket kabiliyetini kısıtlamadan dekore edilmelidir. Oda çok fazla doldurulmamalı, çocukların oynaması için geniş bir alan bırakılmasına özen gösterilmelidir. İkinci önemli adım, herhangi bir kazaya neden olmamak için mobilyayı devrilme önleyici güvenlik cihazı ile duvara sabitlemektir.

Stoperli dolap kapakları kullanarak oyun alanlarını olabildiğince güvenli hale getirebilirsiniz.

Ayrıca yumuşak ve sessiz kapanan ürünler çocukların ani seslerden korkmasını engelleyecektir.

çocuk odalari
çocuk odalari

Çocuk Odası Tasarımları

İç mimarlık ofislerinden, çocuk odası tasarımları ile göz kamaştırıyor. Her çocuğun içindeki cevheri keşfetme hakkı vardır. Yapılan tasarımlar çocuğun kendisindeki yeteneği keşfetmesi ile ilgilidir. Bu nedenle, çocukların her zaman daha iyiye gitmeleri için tasarımlarından her zaman yararlanmalısınız. Bunun için poşetin ağzını açmanıza gerek yoktur. Hayalinizdeki tasarımlara en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Çocuk Odasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç mimaride birçok firmaya sahip büyük bir şehirdir. Çocuk odası tasarımı söz konusu olduğunda, herkese güvenmemek gerekir.

Bu nedenle çocuk odası tasarımlarında deneyim sahibi olan , size istediğiniz kalitede bir tasarım sunacak ve bunu en uygun fiyata yapacaktır.

  • Fidanlığa konulacak her mobilya parçası duvara sabitlenmelidir.
  • Çocukların dikkatini dağıtmamak için çok renkli tasarımlardan uzak durmak gerekir.
  • Çok keskin detaylı tasarımlar çocuk odaları için uygun değildir.
Çocuklarınız İçin En İyi Tasarımlar

Çocuklar sürekli geliştikleri için içlerindeki yeteneği keşfetmeleri gerekir. Bu yeteneğin ortaya çıkmasına yardımcı olacak tasarımlar sayesinde ebeveynler de rahat edecek. Çocuk odası tasarımlarında çocukların keyifle kullanacağı mobilyalar kullanılmalıdır.

Oyun alanları onlara bırakılmalıdır. Aksi takdirde, çocuk bir karmaşa içinde kendini geliştirmeye çalışmak zorunda kalacaktır. Tasarımlar gelişimini etkilemelidir. Örneğin bir masa üzerinde notalara göre ses çıkaran bir tasarım yapılabilir.

Bu sayede çocuğun müzikle ilişkisi güçlendirilebilir. Spor amaçlı oyun direği yapılabilir. Bu sayede onu spora yönlendirmek kolay olacaktır.

Ayrıca Çocuk odası tasarımları detaylarında mutlaka çocukların fikirleri alınmalıdır. Aynı odayı iki kardeş paylaşıyorsa, oda ikiye bölünerek her çocuğun kendi özel alanını belirlemesi sağlanmalıdır.

Odanın bölünmesi bazen paravan veya perde yardımı ile bazen de çocukların isteklerine uygun dekorasyon renkleri ile yapılabilir. Her çocuğun kendine ait en az bir gardırop rafı, bir çekmecesi ve bir yatağı olmalıdır. Spor, müzik, kitap okumak gibi ilgi alanları veya hobileri varsa dekorasyon buna göre şekillendirilebilir.

Mimari Renderlarınız için bizimle iletişim kısmı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu