3D Mimari

MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME NEDİR?

Haziran 27, 2021

Başlangıcı bir soru ile yapalım. O soru nedir o soru Mimari görselleştirme nedir sorusudur. Bu soruya verilen en doğru cevaplar ile mimari görselleştirmenin ne olduğu en açık haliyle ifade edilebilir.

Peki gerçek anlamda Mimari görselleştirme nedir  ve ne işe yarar ne gibi avantajları vardır.

Hep beraber bu sorulara yanıt aramak üzereyiz. Tanım kapsamında Mimari görselleştirme en basit haliyle 2 boyutlu tasarımların sanal bir düzlem üzerinde 3. Boyuta taşınmasıdır. Bu tasarımlar genellikle proje veya projelerdir. 3D teknolojisi büyük çoğunlukla mimaride ve endüstri sektöründe oldukça çok kullanıldığı bilinir. Aynı soruyu tekrar soralım Mimari görselleştirme nedir ve ardından cevap verelim. Mimari görselleştirme hayal gücü ve bilgisayar programlarının birleştikleri bir kesişim kümesidir. Ev daire ve ofislerin hayal gücü ve bilgisayar programları sayesinde mimaride en kullanışlı hale getirilebilmesidir.

Mimari görselleştirme nedir ?

Bitmemiş ya da başlanmamış projelerin sanal gerçeklikle 3D şekilde gösteriminin mümkün olmasıyla birlikte mimaride teknoloji devri başlamış oldu. Tasarımların son hallerini görebiliyor olma avantajı sayesinde bu gerçekleşti. Sırası gelmişken en basit haliyle Mimari görselleştirme nedir sorusuna geri dönecek olursak diyebiliriz ki mimarinin 3D teknolojisi sayesinde öngörülebilir olmasının bir neticesi ve avantajıdır. 3D teknolojisi ile mimari alanda görselleştirmenin yapılabiliyor olması hem bir etki hem de bir sonuçtur.  Bu sayede mimari görselleştirme etkili bir iş alanı olmaktadır. Kelimenin tam anlamıyla Mimari görselleştirme nedir dediğimizde özgürlüğün ve hayal gücünün bir arada olması hali anlaşılır. 3D ile birlikte gerçekte kullanılması muhtemel olan doku ve renk gibi detayları sanal ortam üzerinde tıpkı gerçekmiş gibi gösterim yapılabilir. İşte Mimari görselleştirme nedir budur.

Bu yöntem sayesinde yatırımcılar ve mimarlar yapılmamış olanı önceden görebiliyorlar. Bu sayede de uygun tercihler de bulunup uygun kararlar alabilir oluyorlar.
Bu noktada 3D teknolojisi ile 3D mimari görselleştirme alanında ön görselliğin arttığından bahsedilebilir.

Bu ön görselliğin artışı sektörel bazda büyük avantajlar sağlar durumdadır. Projelerin son halini 3D göstermeyi sağlayan ve bununla birlikte sanal gerçekliğin oldukça üst seviyelerde olması bakımından kullanımı yaygındır

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.