3D Mimari

Mimari Tasarımın Önemi

Mayıs 21, 2022

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan mekanların, yapıların, eşyaların ve hatta çoğu zaman yolardaki bitkilerin, ağaçların dahi belirli bir kurala ya da işlevsellik, güzellik gibi algılara dayanarak tasarlanması durumuna mimari tasarım denir. Farklı mesleklerden olanlar ve mimarlar mimari tasarım süreci içerisinde yer alabilir. Mimari tasarımın önemi ve genel anlamda mimari tasarımı değerlendirecek olursak eğer; yeri geldiğinde yapı projesi ya da mobilya tasarlamak yer alabilirken sokak kaldırımlarında bulunan bitki ve ağaçların düzenlenmesine kadar geniş bir süreci temsil eder. Mimari tasarım hayatımızı idam ettiğimiz alanların düzenlenmesi ve işlevsel bir hala bürünmesinde yardımcı olur. Sizler için en kullanışlı ve en güzel tasarımlar kullanılarak, konfor alanınız genişletilmektedir. Bu kimi zaman kendi evimiz, ofisimiz olurken kimi zaman yürüdüğümüz yol ya da kaldırım gibi alanları ifade edebilir.

Mimari Tasarımın Önemi ile Tasarım Süreci Nedir?

İçindekiler

Geniş yelpazede yer alan mimari tasarım, bahsi geçen ifadelerden daha öznel olarak gerçekleşmektedir. Mimari tasarımın önemi ise sadece belirli bir tasarım süresine girilmesi ve sonuç inşa edilmesi ile ortaya çıkar. Uygun şekilde faydalı olma ve çalışma niteliğine işlevsellik denir. Bu alanda mimari tasarımlar bu iki farklı açıdan inceleme fırsatını bizlere sunar. Mimari tasarımın önemli olan iki hususu;

  • Ergonomik Fonksiyonellik
  • İşlevsel fonksiyonellik

olarak ifade edilebilir. Bir amaç doğrultusunda hizmet sunulduğundan burada dikkatli olunması gereken şey tasarımdan ne beklediğimizdir. Tasarımın ilk aşamasında beklenti ve istekler göz önüne alınırsa elde edilen sonuçlar daha kalıcı ve memnuniyet odaklı ilerleyecektir.

Teknik Fonksiyonellik ile Mimari Tasarımın Önemi

Üretimin çalışma durumunu teknik fonksiyonellikte ifade edilecek en önemli unsurdur. Teknik fonksiyonellik ile mimari tasarımın önemi olarak vurgulanacak en önemli detay ise; belirlenen kriter ve unsurların çalışıyor olmasıdır. Aynı zamanda kullanıcılarına işlevsel ve fonksiyonel özel alanlar inşa edilmelidir. Sadece göze hoş gelen tasarımlar ile değil bu tasarımlara fonksiyonellik katılarak daha kullanımı kolay alanlar oluşturulması hedeflenir. Beklenti ve istekleriniz doğrultusunda gerçekleşecek tüm mimari çözümler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz sizlere özel alanları en iyi şekilde tarafınıza sunacaktır.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//