3D Mimari

Mimaride Organik Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Mayıs 22, 2022

Sıklıkla sorulan Mimaride Organik Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusunu sizler için detaylandırıyoruz. Organik mimarlık ve organik mimari, insanların barınma ihtiyaçlarıyla doğal yaşamın uyumunu savunan mimari anlayış ve felsefeyi kapsar. Yapının yer aldığı inşaat alanının doğa çevre ve iç dekorasyonunu armoni içinde iç içe sunulmasını savunmaktadır.

Bu terim ilk defa Amerikalı mimar Frank Lloyd Wrigh tarafından yapı ve doğanın kendiliğinden uyum içerisinde olması gerekliliğini savunur. Mekanı birleştirmeyi, iç ve dış mekanları harmanlayarak doğadan ayrı olmaksızın baskı içinde olmayan birleşik bütününün parçası ile uyumlu çevrede oluşturmayı hedefleyen unsur organik mimariyi açıklar.

Organik Mimari Unsurları

Mimaride Organik Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? kapsamında organik mimari unsurlar önemli bir yere sahiptir. Neden ve sonuç itibari ile değerlendireceğimiz bu konu sizlere yeni bir deneyim katacak. Bir yanıt olarak ortaya çıkan organik hareket, Wrigh’ın akıl hocası ve mimar arkadaşı Lois Sullivan tarafından benimsenmiştir. Sullivan, biçimlerin işlevi takip ettiğine inanmaktadır. Wright ise aksine biçim ve işlevin bir olduğunu ifade eder. Wright’ın benimsemiş olduğu bu ilkenin Amerikan alışkanlıklarına maruz kalınmasından kaynaklandığını savunan kişi yazar Josean Figueroa’dır. Genel anlamda Wrigh’in ilgi alanını ifade edecek olursak; bu ilke genel olarak birleşik ve tek mimari üslup ile ilgilenmez. Wrigh’in pek çok tasarımında kendini yenileyen unsurlar gözlenmektedir.

Mimarlığın Geleceği Olarak Görülen Organik Mimari

Mimaride Organik Tasarım Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu detaylandırırken sizlere ifade edilmesi gereken en önemli unsur, mimarlığın geleceği olarak ifade edilmesidir. Teknolojik gelişmeler ve bilimin ışığında her geçen gün dönüşüm gerçekleştirilen mimari tasarım, güncel kaynaklardan en iyi şekilde verim elde etmenizi sağlar. Beklenti ve istekler gibi çevre ile uyumlu ve destekleyici olan bu unsurlar konfor alanınızın genişlemesine imkan tanır. Yenilikler sadece zihinde değil aynı zamanda fonksiyonel olarak hayatımızın birçok noktasında bulunur. Gündemi takip etmek, en iyi tasarıma sahip olmak için sizlerde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Trend uygulamalar kadar en fonksiyonel çekici tasarımları sizlerle buluşturmanın haklı gururu içerisindeyiz.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.