3D Mimari

Mimaride Tadilat Nasıl Yapılır?

Mayıs 22, 2022

Mimari tadilat nasıl yapılır? Sorusu son dönemlerde gündem haline gelmiştir. Tasarımdaki yenilikler ve çeşitlilik mimari tadilatlara yönelimi arıtırken beraberinde de bazı soruları getiriyor. Bugün sizler için bu soruları değerlendireceğiz. Yaşam alanımız olan evler için bazen tadilat ya da yenilik gibi çalışmalar gerekebilir. Kapsamlı bir tadilat için gerekli olan tadilat projesini ilk olarak detaylandırmak istiyoruz. Tadilat işlemleri ruhsatlı yapılar üzerinde yeniden ruhsat almayı gerekli kılacak olan işlemleri tadilat projesi kapsamında yürütülür. Bu proje kapsamında gerekli olan tadilat işlemleri ise yapının taşıyıcı unsurlarına, emsale ve inşaata konu olan alanlarına müdahale gerektiren işlem detaylarını kapsar. Bu durum dairelerin metrekarelerinde değişikliğe neden olur. Taşıyıcı unsurları kapsayan bu tadilat işlemleri binanın dış görünümlerine erki eden tadilatlar proje kapsamında ele alınmalıdır.

Mimari Tadilat İçin Proje Gerekli Midir?

İçindekiler

Mimari olarak gerçekleşen tadilat işlemlerinde projenin var olması şarttır. Bu durumlar projenin oluşturulmasının gerekli olduğu durumlardan biridir. Planlı alan yönetmenliği kapsamında da detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Tadilat işlemleri aynı zamanda ruhsat alınmasını da gerekli kıldığından projenin varlığı önemlidir. Tamir ve tadilat işlemleri planlı alan yönetmenliği kapsamında ikiye ayrılır. Bunlar;

  • Basit tamir ya da tadil
  • Esaslı tadilat

Olarak sınıflandırılmıştır. Basit tamir işlemleri proje gerektirmeyen süreci kapsar. Esaslı tadilat işlemlerinde ise tadilat projesi zorunlu kılınmıştır. Tadilat işlemleri için gerekli olan proje çizimlerinde bahsedilen şey sıfırdan proje sürecini kapsamaz. Var olan proje üzerinde gerekli görülen tadilata dahil olabilecek alanların revize edilmesini kapsamaktadır. Mimaride tadilat nasıl yapılır? konusu hakkında merak ettiğiniz proje detaylarına bizimle erişim sağlayabilirsiniz.

Tadilat İşlemleri İçin Ev Projelerinin Değiştirilmesi Mümkün Müdür?

İmar yönetmenliğinin 4. Maddesinde yer alan esaslı tadilat işlem detayları ruhsat eki projelerini değiştiren işlem detayları olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda kapsamlı ve esaslı bir tadilat yaptırmak için tadilat projesine ihtiyaç olunmasının nedeni de bu işlemleri gerçeğe dönüştürmek için ruhsat almanın zorunlu olmasını ifade eder.

Tüm tadilat işlemleri ,mimaride tadilat nasıl yapılır? ve proje çizimleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizler için en doğru hizmet sunan firmamız, kısa sürede hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektedir.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//