Mutfak Tasarımları

Evin en sıklıkla ve yoğunlukla tercih edilen yaşam alanlarından biri de mutfaktır. Mutfak Tasarımları bu nedenle dekorasyon denilince yeni tasarım fikirlerinin üretildiği en önemli yerlerden birisidir.

Ahşap Yüzeyli Mutfaklar

Ahşap esaslı mutfaklarda mutfak tasarımları genellikle bu malzeme dolaplarda kullanılarak tercih edilmektedir. 2022’ye girmeden önce pek modern olmayan bir mutfak görünümü için düşünülen ahşap, mutfaklarda sakin ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için 2022 yılında da dekorasyon amaçlı kullanılıyor.

mutfak tasarimlari

2022 Modern Mutfak Tasarımları Renkleri

Beyazın yanı sıra 2022 modern mutfak tasarımları arasında fıstık yeşili ve mavi gibi parlak ve canlı renklerde mutfaklarda kullanılabilir. Beyaz mutfaklardan vazgeçemeyenler için beyazın diğer renk tonlarıyla tezat oluşturabilecek renklerle mutfaklara modern bir hava kazandırmak mümkün olacaktır.

Koyu Renkli Mutfak Dolapları

2021 yılı ile birlikte mutfaklarda koyu renk kullanma modası 2022 yılında da geçerli oluyor. Mutfak dolaplarında kullanılan koyu ve sıcak renkler ortamı yumuşatacak ve mutfak tasarımının daha güçlü ve güçlü görünmesini sağlayacaktır.

Modern Mutfak Tasarım Aydınlatmaları

Son zamanlarda mutfakta modern bir hava katmak için dolap altına yerleştirilen aydınlatma çeşitleri kullanılmaya başlandı. Tavan lambası seçenekleri bazen mutfakta görme açısından sorun yaratabileceğinden dolap altı aydınlatma tercih edilmektedir.

Mükemmel bir ambiyansın yanı sıra görüntüyü netleştirir ve mutfakta verimli çalışma sağlar.

Sarı ışıktan farklı olarak beyaz aydınlatma, mutfak için modern bir görünüm sağlar.

mutfak tasarimi

Mutfak Tasarım Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen birkaç mutfak türü vardır. Alana göre farklılık gösteren bu tipler, alanın büyüklüğüne, kişinin tarzına, nasıl bir dekor istediğine göre değişen bir konu olarak bilinmektedir. Mutfak türleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ada Tipi Mutfak: Çoğu kişi tarafından tercih edilen bir mutfak türü olarak bilinir. Şık bir görünüm sağlayan bir mutfak türü olmasının yanı sıra geniş bir alana da ihtiyaç duyar. Fonksiyonel bir alandır ve mutfakta yapılacak işlerde büyük rolü vardır. Aynı zamanda çalışma odası haline gelen bu oda, çeşitli çekmeceleri ile depolama alanı açısından kolaylık sağlamaktadır.
  2. Tek Sıra Mutfak Tipi: Tüm mutfak fonksiyonlarını içeren, bir koridor boyunca uzanan ve tüm işleri tek noktadan kontrol etme imkanı sunan mutfak tipi olarak bilinir. Dar ve uzun mutfaklar için tercih edilir. Eski çağlarda kullanımının daha yaygın olduğu bilinmesine rağmen hala sıklıkla tercih edilen bir mutfak türüdür. Tezgahın üstünde tabandan tavana tezgah üstü dolaplar var. Bu dolaplar, mutfak şekline göre daha küçük olan tezgah altı dolabın yerini almaktadır. Bu mutfak tipinin bilinen dezavantajı, sınırlı genişliği nedeniyle yemek masası kullanımının zor olmasıdır. Kalabalık aileler için uygun değildir.
  3. L Tipi Mutfak: Çalışma yerinin kesişen iki duvarla çözüldüğü mutfak tipi olarak bilinir. Mutfak tasarımları ile bu mutfaklar tek sıra mutfak tipinin dar kenarlarına tezgah eklenerek oluşturulmuştur. Pencere dar kenarda olduğundan ve bu mutfak tipi köşeli olduğundan dolapların kullanımı zordur. Diğer mutfak türlerine göre daha az tercih edilmektedir.
  4. U Tipi Mutfak: Çift taraflı mutfak tipine çok benzeyen mutfak tipi olarak bilinir. Mekanda üç duvarın çözüldüğü mutfak tipi olarak bilinir. Ortaya bir masa eklendiğinde kullanışlı oluyor ama ortaya bir masa eklendiğinde ada tipine dönüşüyor. U tipi mutfak tasarımları genellikle U tipinden ayrılmakta ve ada tipine dönüştürülmek istenmektedir. Bunun nedeni ise alan kaybetmek istememek ve alanı genişletmek olarak sıralanabilir.
  5. Çift Taraflı Mutfak Tipi: Adından da anlaşılacağı gibi iki tezgahtan oluşan mutfak tipidir. Bu tip mutfakların pencereleri dar kenarlara yerleştirilmelidir. Mutfağa girerken koridor hissi veriyor. Karşılıklı sıralardan biri bazen yemek masası olarak tercih edilir. Bu nedenle işlevi yüksek bir mutfak türüdür.
  6. Yarım Adam Tipi Mutfak: Tezgah üzerindeki bir alanın duvardan ayrılarak yarımada şeklini almasıyla oluşur. Mutfağın ikiye ayrılması olarak tanımlanabilir.

Mutfak Tasarımları Neden Önemlidir?

Mutfak tasarımları sırasında bu alanın yanı sıra tasarlanacak alanın ne kadar ışık aldığı ve renkler de diğer önemli faktörler olarak bilinmektedir. Bu faktörler dikkate alınmalıdır. Alındığı takdirde uyum sağlanamayacaktır ve bunun sonucunda ortaya estetikten uzak bir tasarım çıkmaktadır. Yaşam alanından memnuniyetsizliğin ortaya çıkması da olumsuz bir durum olacaktır. Bu nedenle tüm durum ve koşullar göz önünde bulundurulmalı ve bu koşullara göre karar verilmelidir.

Başa dön tuşu