3D Mimari

Render Nedir ayarları nasıl yapılır?

Eylül 24, 2021

Türkçede render kelimesi; toparlama, derleme anlamlarına geliyor.  Render nedir kavramı; İki ve üç boyutlu animasyon, resim, video modellemelerini ilgilendiren ve bilgisayar yazılımlarının çıktısını üreten işlem olarak açıklanabilir.

Render nedir ?, bilgisayar desteği sağlayan tasarım programlarında; efektin, kurgunun ve montajın yer aldığı kavram olarak karşımıza çıkıyor. Render, üç boyutlu tasarımlarda en fazla kullanılan sözcükler içerisinde yer alıyor. Render teknik olarak; tasarım sahnesi içindeki ışıkların, yansımaların ve objelerin birbirleriyle etkileşimini ortama yayan ışık kümelerini hesaplar. Render hesaplama işine; objelerin, kaplamaların, ışıkların ve efektlerin tespit edilmesiyle başlar. Işık kaynağı konumuyla birlikte hangi tarafa ışın gönderileceği ve nerede gölge oluşacağının hesaplanmasını sağlar. Özetle; tasarımın en son halidir diyebiliriz.

Render Çeşitleri Nelerdir?

Render nedir kısmını gördükten sonra render çeşitleri 2 tane olduğunu söyleyebiliriz. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ön İşleme (Pre- Rendering)
  • Gerçek Zamanlı İşleme (Real- Time Rendering)

Ön İşleme (Pre-Rendering)

Hız kavramının sahnelerde önemsiz olduğu ortamlarda kullanılıyor. Çok merkezi çekirdek işleme ünitelerinin ön işlemede kullanılması gerekiyor. Ön işleme; en fazla görsel gerçeklik olan planlarda kullanılıyor. Özellikle görsel efekt ve animasyonlarda kullanılıyor. Render türlerinde 3 farklı hesaplama teknikleri vardır:

  • Işın İzleme (Raytracing)
  • Tarama çizgisi (Scanline)
  • Işınsallık (Radiosity)

Gerçek Zamanlı İşleme (Real- Time Rendering)

Çok hızlı oluşturulan görüntülerin interaktif ile oyun grafiklerinde kullanılıyor. Kullanıcı etkileşimi yüksek olan video oyunlarında özellikle gerçek zamanlı işlem gerekiyor. Yüksek özelliğe sahip grafik kartlarında; real-time rendering ve kod derleme hızı işlemi gerçekleşmiştir.

Render Alma Neden Gerekir?

Render işlemi gerçekleştikten sonra tasarım görüntüsü de son şeklini almış oluyor. Render; efekt ve tasarım programlarında tasarımı gerçekleştirirken renk, ışık, obje gibi yüksek kaplamalara ve kalitelere sahip olmazlar.

Tasarım gerçekleşirken; gerçek zamanlı tasarımlı sahnelerin oluşturulması ve işlenmesi bilgisayarlar kapasitesinin çok üzerinde yer alıyor. O nedenle tasarım son şeklini aldığında render işleminin yapılması gerekiyor. Render işlemlerinde görüntünün yüksek kaplamada ve kalitede çıktı şeklinde olduğunu da söyleyebiliriz. Render ayarı sayesinde hem bilgisayar hem de zaman maliyetinden tasarruf sağlayabileceksiniz. Render; fotoğraf, video animasyon, video ve özel efekt düzenlemelerinde önemli rol oynuyor.

Render Nasıl Alınır ?

Render Motorları ile 3d yazılımlar arasında bir uyum vardır.Bazı render motorları program içerisinde çalışırken bazıları masaüstünde kişisel olarak çalışır.
Motorların çalışma prensiplerini öğrenmek ve kullanımlarını öğrenmek için belirli bir zaman geçirilmesi gerekmektedir. Temelde her zaman söylediğimiz modelleme ve tasarım işlerinin çözüldükten sonra en son aşamada render ayarları devreye girmektedir. Render ayarlarının çeşitliliği , render motorunun detayı ile ilgilidir.

En detaylı render motorları sırasıyla , vray render, unreal engine ve daha kolay olarak lumion render, twinmotion render ve enscape renderdır.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.