Villa Tasarımları

Villa ismi ile genellenen ve Villa tasarımları olarak düşünmemiz gereken “özel ev tasarımı”nda belirli kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Villanın mimari ve iç tasarımı kişiye özel yapıldığında her projede önemli olan yapıyı kullanacak kişilerin yaşam alışkanlıkları, zevkleri, kullanım kolaylığı ve tabii ki arsa ve imar kuralları gibi faktörler önemlidir.

Öncelikle arsa üzerine bina yerleşimi konusu bu noktada oldukça önemlidir. Binanın yerleşim planını hakim güneş ve rüzgar yönleri, manzara, komşu ile ilişkisi gibi kriterlere göre vaziyet planı ölçeğinde hazırlar. Bu noktada yoldan araç girişi, otopark konumu, varsa evin odalarının güneşe göre konumları, güneşin günün hangi saatinde yoğun olması isteniyor gibi kriterler belirlenmelidir.

Villa tasarımları
Villa tasarımları

Bu kriterleri değerlendirirken villayı yaptığımız il büyük önem kazanıyor. Örneğin sıcak illerde kuzey cephe soğutma maliyetini düşürürken, soğuk illerde güneye bakan yani yaşam alanları güneye yönlendirilen evler yoğun güneş ışığı aldığı için ısınma maliyetini önemli ölçüde düşürebilmektedir. Bu anlamda ona göre yönlendirmek gerekir.

Yine evi kullanacak kişi sayısı, villanın 4 mevsim kullanılacak bir ev mi yoksa yazlık veya dağ evi gibi özel nitelikli bir ev mi olduğu da yerleşim ve vaziyet planını etkiler ve yönlendirir.

Villa Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Villalar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Öncelikle yapılacak olan villanın tasarımı hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca villa tasarımının hitap edeceği kişiler de belirlenmelidir. Bu villalar genellikle üst gelir grubuna hitap etmektedir. Bu nedenle villalar tasarlanırken istek ve ihtiyaçlara cevap verecek detaylara dikkat edilmelidir. Villa tasarımlarının odak noktası da belirlenmelidir. Villa tasarımlarında yer alacak tüm detaylar belirlenmelidir.

villa tasarımı

Villa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Villa alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Villa tasarımları, villanın konumuna dikkat edilmelidir. Genellikle şehir dışında bulunan villalar tercih edilse de yaz aylarında deniz kenarındaki villalar da rağbet görmektedir. Ayrıca villaların iç donanımları ve dış tasarımı da dikkat çekiyor. Villa alacak kişiler de villanın sağlamlığını ve yapısal özelliklerini ön planda tutmaktadır. Sağlam ve depreme dayanıklı villa seçimi yapılırken villanın görsel donanımı da ön planda tutulmalıdır. Genellikle yüksek gelirli kişilerin tercih ettiği villalar, konforlu bir yaşam alanı sunmalıdır. Tüm bu ayrıntılara çok dikkat edilmelidir.

Villa Tasarımında Öne Çıkan Detaylar

Villanın tasarımı detaylarında öne çıkan birçok unsur var. Villalar için öncelikle iyi bir arazi seçilmelidir. Bundan sonra istenilen özellikte bir villa inşa etmek için ev sahibinin istek ve önerileri alınmalıdır. Belirlenen istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda proje hazırlanmalıdır. Bunun için alanında uzman iyi bir mimarlık firması ile anlaşmak gerekir. Tüm detaylar bu mimarlık firması ile görüşülmeli ve belli bir plan takip edilmelidir. Çoğu villada büyük bir salon ve en az 5 oda bulunur. Villa tasarımında ana binanın yanı sıra hizmetliler için bir bina oluşturulmuştur.

Kişisel Zevklere Göre Villa Tasarımı

Villa tasarımları istek ve zevklere göre oluşturulmalıdır. Villalar genellikle dubleks veya tripleks olabilir. Çok lüks bir villanın tasarımında en küçük detaylara bile dikkat edilmelidir. Bu sayede şık villalar oluşturulabilir.

villa tasarimlari

Küçük Lüks Harcamalar Villanın Değerini Arttırır Mı?

Lüks bir villa istiyorsanız harcamalarınızı (malzeme seçimleri ve detaylar) biraz daha artırmanız gerekebilir. Mobilya ve aksesuarlara büyük bütçeler harcamak sadece villanızın güzel görünmesini sağlayacaktır. Ancak otomatik ışık, ısıtmalı havuz, yerden ısıtmalı parke, perde sistemi, gibi yeniliklerle lüks villanız gerçekten lüks olacak. Çoğu ev sahibi lüks villaları sadece mobilya olarak görse de bu büyük bir hatadır. Bunun yerine özellik açısından işlevsel olarak arttırarak evin değerini ikiye katlayabilirsiniz. Eviniz lüksün ötesine geçerek harika bir yaşam alanına dönüşecek ve hem sizin hem de tüm hane halkının memnuniyetini kazanacaktır.

Lüks Villalar İşlevselliği İle Öne Çıkmalı

Lüks Villa tasarımları, görünümü kadar işlevselliği ile de ön plana çıkmak zorundadır. Bunun bir örneği mobilya ve aksesuarların yanı sıra kolaylıkta ön plandadır. Mobilya ve aksesuarlar villayı parlatırken, fonksiyon açısından yetersiz bir villa iyi bir sonuç vermeyecektir. Şık bir villada rahat yaşayamamak, işlevselliği kesinlikle ortadan kaldırır.

Mimari Renderlarınız için bizimle iletişim kısmı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu