3d mimari çizim konusunda,  kaliteyi yakalamanız için bu blog içerisinde sizlere bir çok yazı yazıyoruz. Bu makalelerin çoğunu okuduğunuzda 3d mimari çizim konusunda bir çok konuyu çözebileceğinizi düşünüyoruz. Çözemeyenler ve karışık gelenler veya zamanı olmayanlar için iletişim kısmımızdan bizlere ulaşarak 3d görselleştirme alanında bizlerden hizmet alabilirler.

Günümüzün mimarlık sektöründe en iyi mimari yazılımları edinmek çok önemlidir. Etrafımızı saran muhteşem mimari yapılar nedeniyle, müşteriler sadece planlardan, konsept çizimlerden ve fiziksel çizimlerden daha fazlasını görmeyi bekliyorlar.

3 Boyutlu Çizimler ve Mimari Görselleştirme hizmetlerine başlamadan önce bazı temel prensiplerin çözülmesi , sizin gideceğiniz noktayı belirlemeniz için iyi bir yöntem olacaktır.

3D mimari çizimler oluşturmak için dikkat edilmesi gereken 4 temel prensip şunlardır:

 1. Doğru Ölçeklendirme: 3D mimari çizimler oluştururken, binaların ve nesnelerin gerçek boyutlarını yansıtmak için doğru ölçeklendirme kullanılması gerekir. Bu, tasarımın gerçek hayatta nasıl görüneceği konusunda fikir sahibi olmak için önemlidir.
 2. Detaylı Tasarım: 3D mimari çizimler, yapıların detaylı bir şekilde oluşturulması gerektiğini gerektirir. Bu, doğru ölçeklendirme ile birleştiğinde, yapıların gerçekçi bir şekilde oluşturulmasını sağlar.
 3. Uygun Perspektif: 3D mimari çizimler oluşturulurken, uygun perspektif kullanılmalıdır. Bu, yapının önemli ayrıntılarını ve mimari özelliklerini vurgulamaya yardımcı olur ve çizimin gerçek hayatta nasıl görüneceği konusunda fikir verir.
 4. İyi Işıklandırma: 3D mimari çizimler oluştururken, iyi bir ışıklandırma kullanmak, yapının gerçek hayatta nasıl görüneceği konusunda daha doğru bir fikir verir. Işıklandırma, yapının farklı açılardan nasıl görüneceği, gölgelerin nasıl düşeceği ve yapının detaylarının nasıl ortaya çıkacağı hakkında bilgi sağlar.

Bu 4 prensip, 3D mimari çizimler oluştururken doğru ölçeklendirme, detaylı tasarım, uygun perspektif ve iyi ışıklandırma kullanımının önemini vurgular. Bu prensiplere uygun bir şekilde yapılan çizimler, gerçek hayatta nasıl görüneceği konusunda daha doğru bir fikir verir ve mimarlar tarafından kullanılabilir.

3d mimari çizimde detay olgusu

Detay konusu mimari çizim konusunda senelerdir anlattığımız bir konudur.Özellikle kullanıcıların bu denli önemli konuyu unutmaları veya üzerinde durmamaları kaliteli görsele ulaşmalarını etkilemektedir.

Detay konusunu biraz daha açacak olursak eğer ;

Çizimde Tavan gizli aydınlatmaları
Süpürgelikler
tavan aydınlatmaları, perdeler, aplikler , duvar işlemeleri (varsa), şömine, sehpa, komidin, yastık, yorgan, gül, mum, dış mekan ve iç mekan aksesuarları tavan detayları gibi bir çok öğeyi sıralayabiliriz.

3D mimari çizim modellemede detayda sınır yoktur.

Mimari Çizimde Tasarım

Mekana özgü bir tasarım çıkarmak ve oradaki yaşam anlayışını kullanıcıya hissetirmek, tasarımın temel kavramlarından biridir.
Tasarımlarınız için hem kendi ilhamınızı kullanabilir, ayrıca bir çok farklı siteden ilham almak için örnek çalışmalara bakabilirsiniz.
3D Mimari çizimin  en önemli maddelerinden biri olup , farklı ve ilginç tasarımlar ile kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

3d mimari çizimde Kaplama ve Renk Belirleme

Mimari çizimin kendini gösterebilmesi ve ışıklar konusunda başarıya ulaşabilmeniz için en önemli maddelerden biri doku ve kaplama kısımlarıdır.
3d mimari çizim konusunda denemeler yapılarak oturtulması gerekmektedir. Kaplama ve Renk uyumu için bir çok internet sitesinden yardım alarak , bu konudaki eksikliklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Örnek olarak , uyumlu renkler, zıt renkler, karşıt renklerin nerelerde nasıl kullanıldığını iyi bilmeniz gerekiyor.

3d Mimari çizim programlarının seçimi

3d mimari çizim programlarının seçimi çok önemli bir konudur.Sizin zaman kaybetmenizin önüne geçer. Çünkü bir programı tam anlamıyla öğrenmek yıllar alabilir.
Bu zaman kısmından kazanmak için , mimari çizim programlarının en kolay ve esnek olanlara yönelmelisiniz.

Sketchup programı 3d mimari çizim konusunda dünyada en çok tutulan bir programdır. Kullanımı kolaydır, çok fazla kaynağa sahiptir.
Kullanımı sezgisel olarak ilerleyen en kolay programdır.Programlar demiyorum, çünkü bu alanda rakibi olmayan bir programdır.
Bu konuda destek almak için Sketchup Türkiye 12 yıldır faal ücretsiz destek vermektedir.

Daha sonra 3ds max programını ve ücretsiz olarak blender programını tercih edebilirsiniz ama, blender ücretsiz olmasına rağmen mimari çizim konusunda pek yatkın değildir.

Autocad her ne kadar ağırlıklı olarak 2D Çizim programı da olsa , kendi içinde 3d kısmı ile görüntüler alabilirsiniz.
Uzun yıllar kullanılan bu program yerini artık Revit programına bırakmaya hazırlanıyor.

Aynı zamanda aşağıdaki özellikleri barındıran programlar sizin için en iyi tercih olacaktır.

 • BIM yazılımı
 • CAD yazılımı
 • Mimari modelleme yazılımı
 • Mimari çizim programları
 • 2D ve 3D modelleme yazılımı
 • Mimari çizim yazılımı
 • Mimari planlama yazılımı
 • Mimari yerleşim yazılımı

İhtiyaçlarınıza uygun ve iş kurulumunuzla en iyi şekilde çalışan bir mimari tasarım yazılımı seçmek en iyisi olacaktır.
Bu özelliklerin çoğunu şu an için Revit programı karşılamaktadır.