3D Mimari

3D Mimari Çizim

Haziran 24, 2021

3D Mimari çizim başta inşaat sektörünün vazgeçilmezi halini almıştır. Bu da aynı zamanda inşaat sektörüne dayalı tüm sektörler ile dolaylı ve doğrudan bir ilişkisi anlamına gelmektedir.

3d proje
3d proje

3D mimari çizim hem iç mimari projeler hem görsel mekan algısına yönelik sunumlarda teknolojik ve fonksiyonel altyapısını oluşturabilmek yaşam alanı ve yaşam çevresini istenilen estetik unsurlu görseli görselliğe kavuşturmak için yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır.

3D Mimari Çizim

O halde 3D mimari çizim hayatın modern ve temel gereksinimlerini karşılayabilmek adına yapılan yapı, konut, ofis, mağaza, otel tatil alanları gibi hemen akla gelebilecek her projede uygulanabilmektedir. tasarımda ortaya çıkması planlanan projelerin işlevselliği ve görsellik açısından yine en uygun şekilde sunulması adına üç boyutlu mimari projelerden faydalanabilir.

3D tasarım, 3D boyutlu proje, 3D Cephe ve 3D çizimleri tüm bu projeler kapsamında yer almaktadır. Bununla birlikte bu projeleri bilgisayar grafikleri yardımı ile üç boyutlu modelleme tekniği kullanılarak nesnelerin matematiksel olarak modellenerek üç boyutlu hale gelmesi süreci içerisinde yer alır.

Rendering adı verilen özel araçlar ile üç boyutlu modeller haline gelen bu sunumlar projelerin üç boyutlu modelleştirme yöntemi ile bitmiş hali ve gerekli revize işlemlerinin yapılabildiği bir süreci temel alır. Render yardımıyla gerçekleştirilen üç boyutlu modelleme sunumlarında hem zamandan tasarruf sağlanırken hem de istenilen projeleri en yakın şekilde sunumun tamamlanmasına yardımcı olur.

Ticari amaçlarla kullanılan üç boyutlu mimari çizim yöntemleri aynı zamanda hobi olarak da kullanılabilmektedir.  Son dönemlerde Yapı sektörü, inşaat sektörü, mimari alan ve mühendislik gibi alanların müşterilere daha çabuk ulaşabilmeleri adına kullanılan en etkili yöntemlerden biri 3D mimari çizim animasyonlarıdır.

Yani kısaca bu 3Ds Max çizimleri henüz yapım aşamasında olan projelerin dahi tanıtımı yapılarak müşterilerin tepkileri ölçülebilir. 3D Mimari çizimler gündelik yaşamın hemen her yerinde karşımıza çıkmakla birlikte geleneksel yöntemler ve yenilikçi çözümlerin bir arada kullanılma olanağını da beraber getiriyor. Peyzaj alanlı özel mülkler, bahçeli kamu alanları, devlet ve özel projelerinde 3D çizim teknikleri kullanılmaktadır.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.