domik

Mimari Tasarımlarda Dikkat Edilecek Konular

Mimari Tasarımlarda Dikkat Edilecek Konular
Spread the love

İnşaat sektörü çağımızda büyük bir ivme kat etmiştir. Sürekli olarak farklı stillere sahip bina tasarımları yapılmaktadır. Binaların dış görünümlerinin ilgi çekici olmasının yanı sıra iç tasarımlarına da önem vermek gerekir. Mimari Tasarımlarda Dikkat Edilecek Konular oldukça fazladır. Yapıların planlarının oluşturulması ile başlayan süreç fiziki olarak bir yapı ortaya konmasına kadar devam etmektedir. Mimari projeler tasarım planların dış görünüşe kadar yapıların tüm ayrıntıları ile bilgisini veren oluşumlardır. Bu tür projeler hazırlamadan evvel pek çok kriter dikkate alınmaktadır. Projenin yanlış oluşturulması tüm süreçleri zorlu bir hale getirecektir. Çünkü gerekli izinler alınmış olacaktır. Bu aşamadan sonra durumun düzeltilmesi bir hayli zor olacaktır.

Mimari Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Mimari Tasarımlarda Dikkat Edilecek Konular pek çok başlık altında incelenebilir;

  • Yapıya ait genel sistem detayları
  • Kısmi detay sistemleri
  • Yapı fonksiyonlarına dair özel imalat detayları
  • Duvar kaplama detayları
  • Asma tavan detayları
  • Doğrama detayları
  • Merdiven detayları
  • Çatı detayları
  • Topoğrafik durum

Gibi konular dikkate alınmalıdır. Mimar öncelikle proje ile ilgili kullanıcının ihtiyaçlarını dinler ve tüm imkanları inceleyerek bir program hazırlar. Daha sonra yerinde inceleme yapar ve çap uygunluklarının kontrolü tamamlanır. Arsa üzerinde kanalizasyon, elektrik bağlantısı, yol şebekesi gibi bağlantılar kontrol edilir. Yeryüzü şekilleri de incelendikten sonra arsanın imar durumu hakkında bilgi alınır. İklim şartları incelemesi sonrası yapıya geçilebilir.

Kusursuz Bir Mimari Tasarım

Mimari Tasarımlarda Dikkat Edilecek Konular açısından değerlendirildiğinde görüldüğü gibi pek çok konu bulunmaktadır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte projeler de kullanıcı odaklı olmaktadır. Sağlıklı konut ve özellikle kentsel dönüşüm ile birlikte var olan yapıların iyileştirilmesi sağlanırken yeni yapılacak olan yapıların da kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması beklenmektedir. Günümüzde yapıların metre karesi gittikçe daralmakta ve eşyalar da daha minimal bir hale gelmektedir. Kullanıcı istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çok fonksiyonlu yapılar inşa edilmektedir. Tasarımın kusursuz olabilmesi ve beklentileri karşılayabilmesi adına önce kullanıcı istekleri dinlenmeli, elde olan imkanlar ile bu isteklere uygun olan projeler ortaya konmalıdır.

20 Comments

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.