domik

3D Proje Çizim ve Özellikleri

3D proje çizim
Spread the love

3D proje çizim adından da anlaşılacağı gibi üç boyutlu modelleme olarak tanımı yapılmaktadır. 3 boyutlu çizim en, boy ve derinliği ifade eden çizimlerin gerçekliğe en yakın hali olarak tanımlamak mümkündür. Teknik bir izahı ise x, y ve z eksenlerinde yapılan çizimler ile belirli bir boyut kazandırarak çizimlerin üç boyutlu bir hale gelmesini sağlamaktadır.

Herkesin bildiği en iyi 3 boyutlu çizimlere örnek olarak küp şeklini örnek vermem mümkün olmaktadır. Küp haricinde de etrafımızda görmüş olduğumuz neredeyse her nesne üç boyutlu demek mümkün olmaktadır. Kâğıt gibi yüksekliği çok az olan cisimlere bile 3 boyutlu cisim demek oldukça mümkündür. Ancak kâğıtlar her ne kadar üç boyutlu cisimlerden sayılsa da iki boyutlu nesnelere en yakın nesnelerden de sayılması mümkün olmaktadır.

3D Çizim Nedir?

3D proje çizim el ya da bilgisayarda bu işlem için özel olarak programlanmış yazılımlar ile yapılmaktadır. Bu özel yazılımlar sayesinde boyu ve genişliği olan her cisim kolaylıkla modellenme imkânı sağlamaktadır. Her ne kadar el yordamı ile 3 boyutlu modelleme yapma imkânı olsa da günümüzde hem eğitimlerde hem de iş hayatında genellikle gelişmiş bilgisayar programları kullanılmaktadır. Böylelikle de var olmayan veya var olması için üzerinde düşünülen cisimlerin bilgisayar ortamında gerçeğe yakın bir şekilde görme imkânı sağlamaktadır.

3D Çizim Programları Nelerden Oluşur?

3D proje çizim için günümüzde hem eğitim alanlarında hem de iş yerlerinde kullanılan birçok çizim programı bulunmaktadır.  Eğitim alanlarında genellikle 3 max, Blender veya maya gibi öğrenime daha kolay alışmaya sağlayan programlar bulunmaktadır. Autocad, Catia, Proengineer gibi programlar ise genellikle mimarlık, teknik resim, makine ve metal sanayisi gibi alanlarda daha sık kullanılmaktadır.

3 boyutlu tasarımlar günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilen kişilere birçok iş imkânı sağlamaktadır. Bunlardan günümüzde en önemlilerinden biri de 3d yazıcılar olmaktadır. Teknik resimler ile çizilen ürünlerin 3d yazıcılar sayesinde fiili olarak sahip olmak mümkündür. Ekstra kişiye özel tasarımlar yaparak da bunları iş haline getirmek ve bundan kazanç sağlamak günümüzde geleceğin meslekleri arasında yer almaya başlamıştır.

3 Comments

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.