Merhaba arkadaşlar, Sketchup 2024 sürümü Mimari Sektörde 3d görselleştirme süreci için beklediğimiz sürümlerden biridir.Her sene programların yeni sürümleri çıkıyor.Bizim Mimari görselleştirme sürecinde beklediğimiz sürümlerden biri de Sketchup 2024 sürümüdür.

Sketchup 2024 Yenilikleri Neler Olabilir ?

Sketchup Türkiye grubumuzda hem 3d programlar hemde fikir alışverişi için kaliteli bir facebook grubu olma yolunda 10 yıldır aktif.
Bu konuda kullanıcılarımıza soru sorarak geri bildirim alıyôruz.
Ayrıca grubumuza katılmak için Sketchup Türkiye adresimize gidebilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/sketchupturkiye
sketchup 2024 indir

Sketchup 2024 içinde beklentileriniz nedir diye sorduk ?

Özellik olarak gerçekten güzel özellikler isteniyor ve bu özelliklerden bir kısmının bile gelmesi gerçekten bizlere için güzel bir kullanım sunacaktır.

Sketchup içerisinde yıllardır istenilen bazı temel özellikler vardı aslında, bunlardan bazılarını firma getirme konusunda çok geç kaldı diyebiliriz.

Ama biz beklentilerimizi yazalım belki sesimizi duyan birileri olur.

Aşağıda arkadaşlarımızın isimleri ile beraber neler istediklerini yazıyorum ;

“Kendine özel pluginler olsun ”  Bedirhan Ayvaz
” Yapay Zeka Desteği olsun ”  Nusrettin Karker Ay
“İçerisinde pratik tasarımlar yapabileceğimiz eklentiler olabilir”  Emin 
“plugin devlet sırrı olmasın :) isteyenin istediğini indirip kurabileceği warehouse gibi bir kütüphanesi olsun. eşden dosttan plugin bulma peşine düşülmesin” Mehmet Mustafa Kaya
“3dwarehouse gibi ama sadece materyal paylaşılan bir sayfa olabilir” Rıdvan
“3ds max gibi pencereler halinde çalışabilmek. Bir yandan plana bakarken bir yandan perspektif olarak görebilmek. Scene oluşturuyoruz tek tek basmak gerekiyor. Birden fazla görüntüyü bir ekrana görmek isterim.” Emre Gültekin
“Blender gibi içerisinde kendine özel Render Motorları “ Ömer Faruk Yılmaz
“Dark mode gelmeli”  Hasan Emre Çam

Sketchup 2024 içerisinde kendi eklentiler gelebilir mi ?

Sketchup programını LastSoftware den satın alan Google , bu yazılımı açık kaynak yaparak eklenti üreticilerin eklenti üretmesi için bunu serbest bırakmıştı.
Fakat daha sonra Trimble bünyesine geçen program , daha farklı kurumsal bir yapı izleyerek farklı sınırlayıcı durumlar yapmaya başladı.

Bunlardan en son yapılan, https://3dwarehouse.sketchup.com/ kendi free model adresinin artık, sadece orjinal kullanan kullanıcılara açık olduğunu söylemek gerekiyor. Eğer adrese girmek isterseniz direk olarak gitmeniz gerekiyor tarayıcı üzerinden.

Onun dışında yukarıda arkadaşlarımızın belirttiği gibi, ekranı 4’e bölme kısmı bir türlü gelemedi.Kenar yumuşatma plugini (round corner) en fazla ihtiyaç olmasına rağmen onuda kendi içerisinde getirmediler. Tüm temennimiz Sketchup 2024‘e bu özellikler gelmesi yönünde.

Sketchup konusunda eğer kaliteli eğitim almak isterseniz , Sketchup Türkiye Youtube kanalımızı takip edebilirsiniz.
https://www.youtube.com/@sketchupturkiye

sketchup 2024