3D Mimari

Çocuk Odaları İçin Tasarım Önerileri ve Nasıl Tasarlanır?

Ekim 22, 2021

Bu yazımızda sizlere Çocuk odaları için, tasarım önerilerinden bahsedeceğiz.Çocuk odalarının düzeni ve malzeme kalitesinin artması , son zamanlarda çok farklı tasarımların çıkmasına neden olmuştur.Geleceğin önemli mirasçıları olarak görülen ve hayatın her döneminde unutulmayan çocukların, odalarını da son derece önem vererek tasarlamak ve ona göre mobilyalar almak gerekir. Çocukların çoğu vaktini odalarında geçirdiğini düşünecek olursak onların keyif alacağı ve odalarında daha fazla vakit geçirmek isteyeceği türden mobilyalar ve aksesuarlar seçilmesi; onların da fazlasıyla hoşuna giden bir durum oluşturacaktır. Ayrıca kendilerini daha fazla güvende ve özgür hissedecekleri ortamlar meydana getirmek; onların kalbini kazanma açısından son derece mühimdir. Evin büyüklüğü ve olanakları yeterli durumdaysa çocuğa mutlaka oda ayrılmalı ve onun kendi başına vakit geçirmesi açısından yeterince imkan tanınmalıdır.

Çocuk Odaları Tasarımları 

İçindekiler

Çocuk odaları tasarlanırken çocuğun oyun oynayacağı alan hesap edilmeli ve onun hareket kabiliyetinin kısıtlanmaması için tüm imkanlar seferber edilmelidir. Odanın içi gereğinden fazla doldurulmamalı ve çocuklara oyun oynayabileceği geniş bir alan bırakılmalıdır. Eşyalar, yerleştirildikten sonra kazaya sebebiyet vermemesi için güvenlik aparatıyla duvara sabitlenmelidir. Stoperli çekmeceler ve dolap kapakları sayesinde, çocuklar için de oldukça güvenli ortamlar oluşturulmuş olur. Böylece ebeveynler, çocukları sürekli takip etmek zorunda kalmaz ve sessiz kapanan ürünlerle birlikte çocuklar ani çıkan seslerden korkmamış olurlar. Çocuk odaları genelde küçük bir alana sahip olduğundan fonksiyonel olan aynı zamanda fazla yer kaplamayan eşyalar tercih edilmesi yerinde olur. Mimari Tasarımlarda Renk seçimi, çocukların beğenilerine ve odanın büyüklüğüne göre yapılmalıdır.

Çocuk Odaları Nasıl Tasarlanır?

Çocuk odaları tasarlanırken mutlaka çocukların da fikri alınmalı; onlara kendi yaşayacakları odayı daha da sahiplenme adına fırsat tanınmalıdır. Kendi belirleyecekleri tarzda ve renkte eşyalar, çocukların odalarında daha eğlenceli, verimli ve keyifli vakit geçirmelerini sağlar. İki kardeş odayı paylaşıyorsa alandan kazanmak için ranza tercih edilebilir. Ayrıca odaya yönelik bölümlendirme yapılabilir. Her çocuk için kendine ait bir raf, çekmece ve yatak mutlaka olmalıdır. Dekorasyon ve tasarım, çocukların hobilerine göre de şekillendirilebilir. İlgi alanlarını somut bir şekilde sergilemek, çocuğun o hobiye yönelik motivasyonunu arttırır ve çocuk, ebeveynin desteğini daha yakından hisseder.

 

Çocuk odalarınız için bizimle iletişim kısmından görüşebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz tasarımlarda istediğiniz renk tonlarında sizlere çalışmalar yapabiliriz.

Posted in İç Mimari Tasarım, Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//