3D Mimari

En İyi Mimari Tasarım Nasıl Yapılır?

Mart 1, 2022

Antik Roma’da ünlü mimar Vitruvius tarafından mimari konuda 3 kavrama vurgu yapılmıştır. Bu gün bu kavramlar halen geçerliliğini korumaktadır. En İyi Mimari Tasarım Nasıl Yapılır? diye merak edenler için bu kavramlardan bahsedelim.

 • İşlev: Binanın nasıl kullanıldığı ile alakalıdır. Bina hangi amaçla kullanılacaksa o şekilde tasarlanmalıdır. Bu sayede pratik ortam ihtiyaçları da karşılanmış olur. Binanın güzel olması işlevsel olmadığı durumlarda yapıyı adeta bir heykel olarak kabul etmemize sebep olacaktır.
 • Yapı: Bina nasıl ayakta kalıyor? Bu soruya cevap bulmak gerekir. Çelik sütunlar mı kullanılacak yoksa tuğla duvarları mı olacak, ahşap sapmalar mı kullanılacak? Mimarlığın mühendislikten ayrılan kısmı tam da burada ortaya çıkmaktadır.
 • Mimari Tasarım: Bina ilgi çekici ve görsel mi? Ünlü mimarın zevk olarak tanımladığı şey tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Mimari zevk ile tasarlanmış olan bir yapı aynı zamanda işlevsel olmalıdır.

Teknik ve Ergonomik İşlevsellik

En İyi Mimari Tasarım Nasıl Yapılır? Diye merak ediyorsanız binayı bir bütün olarak düşünmelisiniz. Sıhhi tesisattan kapılara hatta merdiven basamaklarına kadar nasıl tasarlanacağına karar verilmiş bir yapı mimari süreç açısından önem arz eder. Binalarda taşıyıcı bir sistem oluşturulması, kaliteli malzeme kullanılması binaya ergonomik işlevsellik kazandırmak açısından da etkili olacaktır. Günümüzde bu tarz pek çok ürün yapı marketlerde standart ölçüler ile satılmaktadır. Mutfaklardan banyolara mimarlar tarafından tasarlanan yapıların da bu ürünler ile uyumlu olması gerekir. Yanlış ölçülerin alındığı bir ortamda verim sağlanması da zor olacaktır.

Başarılı Bir Mimari Tasarım Nasıl Yapılır?

En İyi Mimari Tasarım Nasıl Yapılır? Diyorsanız mimari tasarımı bir bütün olarak düşünmelisiniz.

 1. Yapı maliyetlerinin planlanması doğru bir şekilde yapılmalıdır.
 2. Binaların depreme dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Isıtma, havalandırma, sıhhi tesisat ve aydınlatma gibi konulara özen gösterilmelidir.
 4. Yapı müşteri beklentilerini karşılamalıdır.
 5. Coğrafi şartlar göz önüne alınmalıdır.
 6. Mimarların tasarım kabiliyetleri olmalıdır.
 7. Binalarda hem teknik hem de işlevselliğe özen gösterilmelidir.
 8. Mimari ekip iş birliği içerisinde çalışmalıdır.

Proje ve tasarım süreçlerinden verim alınabilmesi ve sürecin etkili bir şekilde yönetiminin sağlanabilmesi ile ancak başarılı bir projeye imza atılmış olacaktır.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.