3D Mimari

3D görselleştirmede yapılan hatalar: Gerçekçi Render?

Eylül 19, 2021
Sektör içerisinde edindiğimiz deneyimi , sizlere aktarmaya devam ediyoruz inşallah , aşağıda bir çok kişininin yanlış anlamalarını özetledim.
Özellikle Gerçekçi Render konusunda , bakış ve anlama hataları mevcuttur.
  • Kaliteli Görselleştirmeyi (gerçekçi render) ne kadar kısa sürede öğrenebilirim ?

    İçindekiler

Kaliteli görselleştirme (gerçekçi render)  sürekli gelişim aşamasında sürekli üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu konu üzerinde sürekli çalışmak ve buna özel zaman ayırmak gerekmektedir.

Bir konuyu tam öğrenmeden başkaları ile gireceğiniz sidik yarışında sürekli en iyisini yapmak için çabaladığınız eforda, yorgun düşebilirsiniz.

Kimseye yetişmek veya ondan daha iyi olmak için yarış atı gibi bir efor sarfetmeyin. Sonradan yaptığınız işin zevki kaçar.

Bu iş özel zaman ayrılması gereken bir iştir. Bir iş yaparken sonradan yanına bu işi öğreneyim derseniz, ortaya sağlıklı bir sonuç çıkmaz.

  • Hangi render motoru gerçekçi ?

Gerçekçi bir görsel yoktur. Gerçekçi render görsel değil, gerçeğe en yakın görsel vardır. Fotoğraf makinaları bile , gözün görmüş olduğu yakınlıkta bir fotoğraf çekemezken , 3D render motorlarında insanın yapmış olduğu her görselde hatalar vardır. En iyi görselde bile o gerçekçilik yakalayamazsınız.

Kaliteli görsel 3d çalışma için güzel bir tabirdir. Kaliteli görsel ise tasarım anlayışı, modelleme , ergonomi gibi bir çok konuyla birleşen bir konudur.

  • Hangi render Motorunu seçmeliyim ?

Şu an piyasada en kolay ve en etkili render motoru Enscape Render motorudur.Öğrenmesi hızlı, laptoplarda ve masaüstü pc lerde randımanlı çalışan bir render motorudur. Kısa sürede öğrenebileceğiniz bir render motoru seçimi için, hem öğrenciler hemde ticari iş yapanlar için en ideal render motorudur.Gerçekçi render konusunda ise , detaya ve ince ayarlara girdiğinizde ise size şaşırıtıcı sonuçlar veren bir render motorudur.

Tabi render motorunun kolay olması demek, hemen başına oturup bir kaç günde kaliteli görsel aşamalarına geçilmesi anlamına gelmez.

Vray render motorunda 6 ay
Enscape Render Motoru 3 ay
Twinmotion Motoru 2 ay
Lumion 2 ay


gibi süreleri kapsar bu aşamada.
Bu süreler düzenli çalışma prensibi yapan ve haftada en az 6- ile 10 saat öğrenme zamanı ayıran kilşiler içindir. Süre kişiden kişiye değişir.Not: Bu süre sadece render motoru süresidir.Aynı zamanda modelleme ve diğer önemli konularda bunun üzerine eklediğinizde 1 yıla yakın bir sürede gelişim göstermeye başlarsınız İnşallah.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//