domik

Mimari Tasarım Fikirleri

Mimari Tasarım Fikirleri
Spread the love

Mimari Tasarım Fikirleri oldukça fazladır. Örneğin mimar müşterisi için bir konut tasarımı yapıyor ise konutun konumlanacağı noktadan yeryüzü şekillerine, inşaat izinlerinden yörenin geleneksel mimari yapısına kadar pek çok konuya dikkat etmek gerekir. Ayrıca o bölgede hangi malzemeler kolay bulunuyor, bölgenin iklimi nasıl, rüzgâr hangi yönden geliyor gibi detaylar da dikkate alınmalıdır. Dış görünüm, oda sayısı, evin büyüklüğü, mutfak tipi gibi detaylar da belirleyici olacaktır. Son yıllarda karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi doğaya zarar vermeden mimarlık vurgusu olmaktadır. Kullanılan organik malzemeler ile birlikte doğa ile birlikte çalışan ve doğanın gerçek bir parçası gibi duran tasarımlar yapılmaktadır.

Mimari Tasarım Örnekleri

 Mimari Tasarım Fikirleri açısından ülkemiz çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için karşımıza çok farklı yapılar çıkabilecektir. Bursa Ulu Cami, Ankara Anıtkabir, Selimiye Cami, Doğan Apartmanı, Yapı Kredi Kültür Sanat Binası, Antakya Müze Oteli, Odtü Mimarlık Fakültesi, Dolmabahçe Sarayı gibi pek çok alan mimari açıdan değerlendirildiğinde harika örnekler oluşturmaktadır. Geleneksel tasarımlar ile birlikte günümüzde modern yapılar da inşa edilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile bu yapıların yapım aşaması da kısa sürmektedir. Mekanlar, yollar, yapıtlar ve hatta kullanılan eşyalara kadar her biri mimarinin parçasıdır. İç ve dış mimari konusunda örnekler incelenerek birbirinden farklı tasarımlara imza atılabilir.

Günümüz Trendi Doğal Organik Mimarlık

Mimarlık sektörü de teknolojiden nasibi almış durumdadır. Tüketim çağında olmamız, kullanmış olduğumuz pek çok şeyin doğaya zarar vermesi doğal yapının bozulmasına da sebep olmaktadır. Bu sebeple Frank Llyod Wright tarafından doğal yapı ile uyumluluk kuramı ortaya atılmıştır. Tasarımcı tarafından bu kuramda malzemenin doğasının anlaşılması gerekir. Şayet bu anlamda malzeme iyi kullanılır ise yapı görünümü de beklentiyi karşılayacaktır. Yerel açıdan değerlendirildiğinde duvarların nefes alması, gereksiz teknolojilere yer verilmemesi, doğayı kirletmeyen ve az enerji sarfiyatı olan yapıların oluşturulması doğal organik mimarlık olarak ifade edilebilir. Doğayı kirletmeyen bir tasarım felsefesi olan doğal organik mimarlık toplum ilişkileri ve yaşam biçimini de doğrudan düzenlemekte olup, sürdürülebilirliği sağlamaktadır.

6 Comments

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.