domik

İç Mimari Tasarım Nedir ?

ic mimari tasarim
Spread the love

İç mimari tasarım kendisine has önemli sorumlulukları bulunan önemli husustur. İç mekan tasarımı yalnızca iç mekan ile sınırlı olup yapının ve yapı bağlama ile sınırlıdır. İç mekan tasarımı yaşam alanlarına dizayn eden binanın yapısından çok estetik görünümünü oluşturmak yönüyle ağır basan bir detaydır. Ortaya çıkarılması planlanan projede kesirlerin, estetik zevkleri beğenileri ve ihtiyaç duydukları tarza ve stiline göre yapılır.

İç mimari tasarım Nasıl yapılır ?

İç mimari tasarım işlemleri için profesyonel iş yardım alan kişiler plan düzlemi içerisinde kat planları yapı alanı, ebat konumlandırmaları, odalar ve tüm yaşam alanları hesaba katılarak oluşturulmalıdır. Örneğin bir oda yapılırken kapılar ve pencereler gibi detaylar göz ardı edilme lüksü yoktur. Yaşam alanlarının ihtiyaç duyduğu güneşin en üst derecede karşılayacak bir düzen oluşturulması ve kullanım ihtiyaçlarına göre yemek alanları oturma odaları, çalışma odaları gibi konuların tüm bu alanların birbiriyle kompakt bir yapı içerisinde oluşturulması dahil olunur.

İç mimari tasarımları kimler yapar ?

İç mekan tasarımına profesyonel olarak dekoratörler ve iç mimarlar yapabilmektedir. Ancak İç mimarlar ilgili bölümden mezun olurken dekoratörler sadece yaşam alanı belli bir zemin ya da duvar kısmının düzenlenmek amacıyla; boyamacılar, döşemeciler ve diğer iş gücü ile yer aldığı emekçiler olarak yer almaktadır.  Evinizin içerisinde herhangi bir odayı dekore ederken kat planı aşamasında tefriş alan ihtiyaçlar düşünülerek hesaplanır.  Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus küçük evlerde alan ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamak için atmosferi boğabilecek olan etmenlerden kaçınarak ferah bir alan oluşturmada iç mimar tasarımcısının önemli payı yer vardır.

Evlerinizi yenilemek amacıyla yapmış olduğunuz değişikler de iç mimar tasarım öğelerini kullanırken güvenlik estetik ve donanımı göz önünde bulundurulan projeler inceleyerek iç mimarlık konusunda size ve iş ortaklarımıza önemli fikirler edinebilirsiniz. Günümüzde iç mimar tasarımı ve tasarımcısı yapılan işlerin referansları ile kolay karar verme aşamaları yer alır. İç mimari tasarım evler için kullanışlı olduğu kadar, dayanıklı ve kaliteli malzemelerde yapılması aynı zamanda görsel güzelliği ön plana çıkarması gerekir. Mevcut binalar doğru ellerde yeniden düzenlenebilir ve daha işlevsel hale getirilebilir. Tüm bu konular iç mimari tasarım süreci ile ele alınır.

İç Mimari Tasarım Programları ?

İç mimari tasarımlar yapılırken bu işi kolaylaştırmak için , 3d tasarım içerisinde bazı önemli programlar kullanılmaktadır.Tasarım süreci çok fazla olduğu için Sketchup gibi programların bu aşamada tercih edilmesi önemli bir yer teşkil etmektedir.
Sketchup Tasarım programları içerisinde tadilatların çok olduğu alanda en fazla kullanılan bir programdır. Bundan sonra 3ds max ve ücretsiz olarak blender programı gelmektedir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.