Her zaman kendi evinizi kendi odanızı mimari proje üzerinde veya bir plan üzerinde hayal edip orda yaşamak isteyenler olmuştur.Bunu yapacak olma durumunuz olmasa bile bir mimardan yardım alarak istedikleriniz doğrultusunda mimari projelerinizi ve aklınızdaki fikirleri hayata geçirebilirsiniz. Mimari Projeyi hayata geçirmeden önce tanımlarken 6 maddenin dışında önemli konularda olabilir.Biz sadece 6 önemli hususun daha çok ön planda olduğu için sizlere gözden geçirmeniz konular olduğunu anlatacağız.

Mimari tasarım, ihtiyaç ve talepleri karşılamada , belirli araçları ve özellikle yaratıcılığı kullanarak yaşam alanları yaratmaya odaklanan bir disiplindir. Bu nedenle, mimarlığın sadece teknolojik bir görev olduğuna dair genel inanışa rağmen, amaç teknolojik ve estetiği birleştirmektir.

Mimari projelerinizi yaptırırken hem iç mekan hem de dış mekan projelerinde gerekli hesaplamaları ve 3d projeleri yaptırarak önceden maliyet hesabı çıkarttırabilirsiniz.

Bunun için tecrübeli bir mimari büro ile ön görüşme yapmanız yeterlidir.

Mimari Projede Müşteri ihtiyaçları

Kendi tasarım fikirlerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için öncelikli olarak , tecrübeli bir mimar ile anlaşmanız gerekmektedir.Bu kısımdan sonra kendi ihtiyaçlarını ve tasarım sırasında istediğiniz nüanslar var ise mimarınıza gerekli bilgileri vererek işlemlere başlayabilirsiniz. Eğer elinizde beğendiğiniz mimari detay örnekleri var ise bunlardan örnekler ile ne yapılmasını isterseniz, mimarınızın işini daha kolaylaştırmış olursunuz. Unutmayın istediklerinizi ifade edebilme şekliniz ortaya daha kısa sürede net işlemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Mimari Proje fiyatları konusunda anlaştıktan sonra Mimarınız  işe koyulur. Yürürlükteki yasal kısıtlamaları ve şehir planlamasını analiz eder, kurallara göre hayallerinizin gerçekleştirilebilir olup olmadığını analiz eder.Bu doğrultuda olduklarını doğruladıktan sonra proje geliştirmede bir planlama hesaplamaları ile  ücret teklifini hesaplar ve ardından her şeyi yazar ve yazılı bir sözleşme ile sunar.Sözleşmeyi kabul ediyorsunuz ve ikinci aşamaya geçiyorsunuz.

Bu aşamada aynı zamanda Mimari Proje fiyatları ile projelendirme esnasında projelerinizin nekadar maliyetli olduğunu öğrenebilirsiniz.

Mimari Proje Çizim Ön çalışmalar

mimari proje

mimari proje

Mimari çizim aşaması  bir geliştirme aşamasıdır, mimar dilerseniz sizin de yardımınızla ve ilk aşamadan itibaren ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak , temel ve az çok şematik bir ilk proje geliştirir. Genellikle kat planları ve kotlardan oluşan, farklı tekliflerle bir avan proje teslim edilir. Avan proje kesin olmayan düzenlemeler içererek size kaba taslak bir proje sunarak sizin projeyi görmenizi sağlar.

Mimari çizim aşamasında tanıtımcı için tekliflerin modelleri ve/veya temel üç boyutlu simülasyonları yapılabilir, böylece plan okumaya alışkın değilseniz daha iyi anlayabilirsiniz. İdeal olarak, bir sonraki aşamaya geçmek için, tekliflerden birini “nihai tasarım” olarak seçebilirsiniz, ancak daha sonra değişiklikler yapılabilir. Bu aşama mimari proje değişikliği için önemlidir. İstediğiniz değişiklikleri bu kısımda kesinleşmeden yaptırabilirsiniz.

Proje kesinleşene kadar avan proje ile devam edilip , kesin proje hazırlanma aşamasına kadar devam edilir.

Kesinleşen Mimari Proje ile Belediye başvurusu

Bu aşamada mimar, belediyeye veya iskan müdürlükleri veya bağlı olan kuruluşlara projenin en son yasal olarak hazırlanmış hali içi başvuru yapar. Başvuru sırasında proje eksikleri veya istenilen belgeler ile başvuru yapılır.

Bu aşamada Mimari projelerin hazırlanması sırasında verilecek olan Vaziyet planları, kat planları, cepheler detaylar ve daha fazla istenilen belgeler ile hazırlık tamamlanır.

Her şey yolunda giderse, her belediyeye bağlı olarak belirli bir süre içinde ruhsat verilecek diğer aşamaya geçilir.

Bunların hepsi belirli bir süre içerisinde olacağı için, zamanlama bakımından gerekli zamanı veya daha öncesini mimari büroya tanımalısınız.

bundan sonraki kısım Mimari Proje firması ile İnşaat Firması arasındaki betonarme projesinin hazırlanması, statik ,sıhhı tessisat,elektirik gibi detay projelerinin çözülmesi gibi önemli kısımların çözülmesi gerekmektedir.

Maliyet hesabını proje başlamadan önce yapılıp tüm detay kısımlarını konuşmanızda fayda vadır. 3d projelendirme kısmıda bu aşamada önemli yer kaplamaktadır.

3d projelerinizde bizimle çalışmanız dileğiyle sevgiler saygılar… Diğer önemli mimari projeler makalelerinde görüşmek üzere…