3D Mimari

Mimaride Sketchup Kullanımı ?

Eylül 26, 2021

3 boyutlu modelleme programları içerisinde sketchup önemli arayüz olarak karşımıza çıkıyor. Sketchup plugin ekleme mimarların işini kolaylaştıracak hayati işlevlerdendir. Farklı farklı profiller çizmek için pluginlerden mutlaka kullanmak gerekiyor.

Sketchup ile konsept eskizinde projenin esas halini görmek mümkündür. Açık kaynak kütüphanesine sahip olan Sketchup kullanıcıları memnun edecek bir arayüzden de oluşuyor. Sketchup çok sayıda eklentiler sunmasıyla da dikkat çekiyor. Sketchup ile kâğıt üzerinde özgürce çizim yapıyormuş hissine kapılacaksınız. Yaratıcılığa önem veren bir program olmasıyla da özellikle dikkat çekiyor. Bu teknolojiden şu meslek grupları yararlanabilir:

  • Peyzaj mimarları
  • Mimarlar
  • Kentsel tasarımcılar
  • Endüstriyel tasarımcılar
  • İç mimarlar

En İyi Sketchup Pluginleri

İç mimarların işini kolaylaştıracak bazı plugin çeşitleri vardır. O çeşitleri şöyle açıklayabiliriz:

JHS PowerBar

Mimarların kullandığı en popüler plugin çeşitleri arasında JHS PowerBar ilk sıralarda yer alıyor. JHS PowerBar içerisinde çok komutlu ve kullanışlı pluginler vardır. 3D projesi kapsamında, JHS PowerBar plugininden yararlanabilirsiniz. Çizgi kalınlıkları, otomatik component yerleştirme, mirror yapımı ve çizgi birleştirme gibi pek çok komut JHS PowerBar içerisinde bulunuyor. Bu plugin; mimarların işini seri şekilde yapmasını sağlıyor. İşlevsel komut üzerinden de kolayca modellere şekil vermek mümkündür.

Shape Bender

Eğri yüzeylerdeki alanlarda çok kullanılıyor. Düz çizilen bir nesne doğrudan sizin dilediğiniz eğriselik üzerinde uygulanır. Poligonlu nesneler için kullanılması çok uygun olmasa da rahatlık anlamında yine de mimarlar kullanıyorlar.

Curviloft

Yüzeyleri konturlar üzerinden oluşturmak mümkündür. Esnek tasarım alanı oluşturabilmek adına mutlaka Curviloft kullanmanızı öneriyoruz. Çizgilerle oluşturulan kontur yüzey oluşturma da size hızda kazandıracak.

1001 Bit Tools

Çatı, merdiven, kiriş, profil, cephe, duvar, mertek gibi mimari konuların hızlı oluşturulmasında önemli rol oynuyor. Çizgilerin yumuşatılıp birleştirilmesinde ve borulara dönüştürülmesinde önemli eklenti olduğunu söyleyebiliriz. Mimari tasarımlarınızın hızlı ilerlemesini istiyorsanız bu plugini kullanabilirsiniz.

Dibac Plugin

En çok kullanılan plugin çeşitleri arasında yer alan Dibac ile 3D çizimler yapabilirsiniz. Mimari çizimlerin 3D haline getirilmesi Dibac plugine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Duvar, pencere, merdiven vb. tüm unsurları bu pluginde kullanarak çizimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.