3D Mimari

3d ev modelleme

Temmuz 22, 2021

Ev inşaatının geleceği 3D ev modelleme tekniğinde gizlidir. Teknoloji ilerledikçe, 3D bina ve ev modellemesinin bildiğimiz geleneksel inşaat sektörü değiştirme potansiyelini de artıyor. Aslında, dünyanın ilk yaşanabilir 3D baskılı evi hazırlaması bir yaz sürmüştü fakat günümüzde bu işlem neredeyse dakikalarla ölçülecek hale gelmiştir.

Bu katmanlı üretim biçimi, mimari ve tasarımı, malzeme bilimini, hesaplamayı ve robotiği bir araya getirerek bir cephe oluşturmak için malzemeleri üst üste katmanlar halinde yapı endüstrisinde uzun süredir uygulanan aynı katman tabanlı yapı (tuğla döşeme tekniği vb) planlamayı kolaylaştırdı.

3D bina ve baskının geleneksel inşaata göre avantajı, manuel olarak kanıtlanmış süreçleri otomatikleştirme ve iyileştirme yeteneğidir, bu da yeni bir ev gibi bir yapı inşa etmek için daha az malzeme israfı ve enerji kullanımına yol açar.

3d ev modelleme

3D bina ve inşaat endüstrisinin geleceği kesinlikle heyecan verici olsa da, konut mimarları yeni ev inşaatı ve yenileme projelerini geliştirmek için hali hazırda 3D bina ve ev modellemesini daha küçük ölçekte kullanıyorlar.

Mimarlar, bilgisayar destekli tasarımı programları kullanarak, müşterilerin yeni veya yenilenmiş evlerinin tasarımını, hissini ve işlevini anlayabilmeleri için bir projenin hem iç hem de dış perspektiflerini oluşturabilir. 3d ev modelleme, mimarlara ve müşterilere bir proje süresince iletişimi ve genel memnuniyeti artırmak için görsel yardımlar sağlar.

3D, 3B bina ve ev modellemenin ek faydaları şunları içerebilir:

 • Verimli Planlama ve Karar Verme:Bir 3D render veya ev modeli oluşturma sürecinde, mimarlar malzemeleri, dokuları, renkleri ve daha fazlasını seçmek için müşterilerle birlikte çalışabilirler, yani tüm bu detaylar temel atılmadan önce bile çalışılabilir.
 • Temiz ve Doğru Tasarım:Keskin, temiz 3B işlemeler ve ev modelleri oluşturmak için 3d ev modelleme programı kullanmak, 2B eskiz ve çizimlerde oluşabilecek insan hatalarından kaçınmak anlamına gelir.
 • İnşaat Başlamadan Önce Hataları Yakalayın:Bir 3D işlemede hatalar veya tasarım kusurları ortaya çıksa bile, bir mimar düzeltmeler yapabilir, böylece müşteriler proje planlarını imzalamadan önce düzeltmelerin evin görünümünü ve hissini nasıl etkileyeceğini görebilir.

3d ev modelleme yöntemi günümüzde dünyanın her yerinde her mimari işletme ya da bireysel kullanıcılar tarafından en çok kullanılan tekniktir. Bunun sebebi şüphesiz yöntemin mali ve zaman tasarrufu yanında doğru ve etkili çözüm olmasıdır

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
3 Comments
 • İlksen

  3D modellemede dikkat edilmesi gereken yerler ve 3D modellemenin önemi çok güzel anlatılmış.

  8:24 pm Eylül 5, 2021 Cevapla
 • Ali E

  Yeni makaleler bekliyoruz.

  6:05 am Eylül 6, 2021 Cevapla
  • Teşekkürler yorumunuz için. Daha fazla değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

   8:06 am Eylül 6, 2021 Cevapla
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.