Minimal yaşam, kısaca daha az eşyayla nasıl yaşarım diyenlerin tercih ettiği ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir hayat felsefesidir. Minimal yaşam stili bağlamında hayatlarındaki fazla eşyalardan kurtulan insanlar, ihtiyaç olan eşyanın dışındakileri ya hiç almamakta veya aldıysa da daha sonra onun fazlalık olduğuna karar verip onu başkalarına vermeyi seçmektedir.

Fransızca kökenli minimum kelimesinden türeyen minimalizm, müzik ve modern sanatla başlayıp menşei 1960 yılına kadar giden, nesnelliği ve sadeliği ön plana çıkaran bir akım olarak tanımlanabilir. Minimal yaşam stilini benimseyenler arasında yalnızca sadelikten ve yalınlıktan hoşlananlar değil kalabalık ve canlı olmayı sevenler de yer almaktadır. Bu durum, minimalizm anlayışının pek çok kişi tarafından kabul gördüğünün resmidir.

Minimal Yaşam Nedir?

Minimalist yaşam; insan yaşamındaki maddi ve manevi unsurları, gereksinimlere göre sınırlayıp minimuma indirgeyerek daha fazla odaklanabilirlik, etkin hareket kabiliyeti, yaşam konforu ve kalitesi kazandıran hayat tarzı anlayışıdır. Yaşamın ağırlıklarından olabildiğince kurtulan insan, özgür bir hayata yelken açar. Daha azla nasıl mutlu olunabileceğini idrak eder. Bu tespit, aynı zamanda gerçek yaşama daha fazla enerji harcanmasına zemin hazırlar. İnsanın tutkularının peşinden gitmesini, gerçeği aramasını ve yaşam amacını keşfetmesini kolaylaştırır. İnsan minimal yaşam stili sayesinde, hayatına değer katmayan şeylerden kurtulmuş olur. Bir nevi minimal yaşam stili, insanın önemsiz gördüğü şeyleri hayatından çıkarmasıdır.

Nasıl Minimalist Olunabilir?

Minimalist yaşam için öncelikle nesnelerin esiri olmaktan kurtulmak gerekir. Örneğin bir nesneye olan aşırı bağlılık, o nesnenin herhangi bir şekilde kaybedilmesi durumunda ciddi üzüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Zihin yapısının nesneye olan ihtiyacın hayati olduğu algısını değiştirmesi, bu tarz duyguların önüne geçilmesi adına mühim bir adımdır.

Sahip olunan her nesnenin ilelebet saklanmasını gerektiren bir durum yoktur. İşlevini yitirmiş ve kullanılmayan nesnelerin elden çıkartılmasında veya hibe edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Yani işimize yaramayan bir nesneyi başkasının faydasına sunma konusunda cömert davranabiliriz ve bu sayede fazlalıklarımızdan kurtuluruz. Böylelikle hem yerden tasarruf edilir hem de başkasına faydalı olunur.

Minimal yaşam stili, temel ihtiyaçlar dışında gereksiz olarak görülen nesnelerden, eşyalardan ve faaliyetlerden kaçınarak daha basit, düzenli ve sade bir hayat sürmeye odaklanan bir yaşam tarzıdır. Minimalizm, özellikle son yıllarda popüler hale gelmiş bir felsefedir.

Minimal yaşam stili için aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir:

  1. İhtiyaçlarınızı belirleyin: Minimal yaşam stili, temel ihtiyaçlarınız dışında gereksiz olan şeylerden kaçınmayı gerektirir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınızı belirleyerek, sadece onlara odaklanabilirsiniz.
  2. Sadeleştirin: Minimal yaşam stili için, gereksiz eşyalarınızı elden çıkarmak önemlidir. İhtiyaçlarınız dışında olan eşyaları, bağışlamak veya satmak gibi yöntemlerle elden çıkarabilirsiniz.
  3. Kaliteli eşyalar alın: Minimal yaşam stili, daha az sayıda eşya kullanmayı gerektirdiği için, kaliteli ve dayanıklı olan eşyalar satın almak önemlidir. Bu şekilde, eşyalarınız daha uzun süre dayanabilir ve yenisi satın almaya gerek kalmaz.
  4. Basit bir yaşam tarzı benimseyin: Minimal yaşam stili, basit ve sade bir yaşam tarzı benimsemeyi gerektirir. Gereksiz alışverişlerden kaçının, daha az sayıda aktiviteye katılın ve sade bir yaşam tarzı benimseyin.
  5. Teknoloji kullanımını kısıtlayın: Minimal yaşam stili için, teknoloji kullanımını kısıtlamak önemlidir. Sürekli telefon ve bilgisayar kullanımı, gereksiz bilgi ve uyarı bombardımanına neden olabilir.
  6. Kendinizi mutlu eden şeylere odaklanın: Minimal yaşam stili, sadece ihtiyaçlarınıza odaklanmanızı gerektirirken, aynı zamanda sizi mutlu eden şeylere de odaklanmanız önemlidir. Kendinizi mutlu eden faaliyetlere zaman ayırın ve önceliklerinizi ona göre belirleyin.

Minimal yaşam tarzı, sade ve basit bir hayat sürmeyi gerektirse de, bu hayat tarzı insanlara daha fazla özgürlük ve mutluluk hissi verebilir.

Sizlerin yaşam tarzınıza uygun minimal evler tasarlamamızı isterseniz, bizlere iletişim bölümü aracılığıyla ulaşabilirsiniz.3D tasarım programları sayesinde Size uygun en iyi stili bulmak bizim görevimizdir. Bize ulaşın :)