3D Mimari

Minimal Yaşam Stili Nasıl olur ?

Ekim 26, 2021

Minimal yaşam, kısaca daha az eşyayla nasıl yaşarım diyenlerin tercih ettiği ve son dönemlerde oldukça popüler olan bir hayat felsefesidir. Minimal yaşam stili bağlamında hayatlarındaki fazla eşyalardan kurtulan insanlar, ihtiyaç olan eşyanın dışındakileri ya hiç almamakta veya aldıysa da daha sonra onun fazlalık olduğuna karar verip onu başkalarına vermeyi seçmektedir.

Fransızca kökenli minimum kelimesinden türeyen minimalizm, müzik ve modern sanatla başlayıp menşei 1960 yılına kadar giden, nesnelliği ve sadeliği ön plana çıkaran bir akım olarak tanımlanabilir. Minimal yaşam stilini benimseyenler arasında yalnızca sadelikten ve yalınlıktan hoşlananlar değil kalabalık ve canlı olmayı sevenler de yer almaktadır. Bu durum, minimalizm anlayışının pek çok kişi tarafından kabul gördüğünün resmidir.

Minimal Yaşam Nedir?

Minimalist yaşam; insan yaşamındaki maddi ve manevi unsurları, gereksinimlere göre sınırlayıp minimuma indirgeyerek daha fazla odaklanabilirlik, etkin hareket kabiliyeti, yaşam konforu ve kalitesi kazandıran hayat tarzı anlayışıdır. Yaşamın ağırlıklarından olabildiğince kurtulan insan, özgür bir hayata yelken açar. Daha azla nasıl mutlu olunabileceğini idrak eder. Bu tespit, aynı zamanda gerçek yaşama daha fazla enerji harcanmasına zemin hazırlar. İnsanın tutkularının peşinden gitmesini, gerçeği aramasını ve yaşam amacını keşfetmesini kolaylaştırır. İnsan minimal yaşam stili sayesinde, hayatına değer katmayan şeylerden kurtulmuş olur. Bir nevi minimal yaşam stili, insanın önemsiz gördüğü şeyleri hayatından çıkarmasıdır.

Nasıl Minimalist Olunabilir?

Minimalist yaşam için öncelikle nesnelerin esiri olmaktan kurtulmak gerekir. Örneğin bir nesneye olan aşırı bağlılık, o nesnenin herhangi bir şekilde kaybedilmesi durumunda ciddi üzüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Zihin yapısının nesneye olan ihtiyacın hayati olduğu algısını değiştirmesi, bu tarz duyguların önüne geçilmesi adına mühim bir adımdır.

Sahip olunan her nesnenin ilelebet saklanmasını gerektiren bir durum yoktur. İşlevini yitirmiş ve kullanılmayan nesnelerin elden çıkartılmasında veya hibe edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Yani işimize yaramayan bir nesneyi başkasının faydasına sunma konusunda cömert davranabiliriz ve bu sayede fazlalıklarımızdan kurtuluruz. Böylelikle hem yerden tasarruf edilir hem de başkasına faydalı olunur.

Sizlerin yaşam tarzınıza uygun minimal evler tasarlamamızı isterseniz, bizlere iletişim bölümü aracılığıyla ulaşabilirsiniz.3D tasarım programları sayesinde Size uygun en iyi stili bulmak bizim görevimizdir. 🙂

Posted in Mimari TasarımlarTags:
1 Comment
  • Lütfiye Şevval Uysal

    Hocam minimal yaklaşımın farkındalığı adına bu konuya değindiğiniz için teşekkürler.

    7:58 am Mart 14, 2022 Cevapla
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.