3D Mimari

Hamam Tasarımları

Mart 31, 2022

Hamam tasarımları, yüzyıllardır tarihimizde yer alan hamamların modern dünya ile çok daha uyumlu ve de konforlu hale gelmesini sağlamaktadır. Vücudu dinlendirmek, gözeneklerin açılmasını sağlamak, toksinlerden arınmak ve yıkanmak amacıyla kullanılan hamamlar, kültürümüzün bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamam tasarımlarında herhangi bir tadilat problemi yaşanmaması için, duvar fayans kaplamaları, nem ve buhara karşı dayanıklı ürünlerin kullanımı gibi durumlar için bir uzmandan yardım alınması tavsiye edilmektedir. Duvarda kullanılan kaplamaların suya dayanıklı olması ve buhardan olumsuz bir şekilde etkilenmemesi gerekmektedir. Hijyenik koşullara uygun ürünlerin seçilmesi de hamam tasarımlarında son derece önemlidir. Aynı zamanda oturma ve yer döşemeleri için de doğal mermer dokuların kullanılması gerekmektedir.

Modern Tasarım, Geleneksel Motifler

Hamam tasarımları, modern esintilerle birlikte geleneksel motiflere de ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel bir kültür mirası olarak mekân içerisinde kullanılacak olan motifler, zarif ve estetik bir dokunuş sunacaktır. Ahşap ya da bakır kepçeler, menzefler, aplikler, kovalar gibi dekoratif öğeler ile etnik bir atmosfer yaratılabilmektedir.

Hamamların havalandırma, ısıtma, aydınlatma sistemleri iç mimar dokunuşu ile çok daha kullanışlı ve de pratik bir hale gelmektedir. Aynı zamanda hem sıcaklığa, suya hem de ısıya dayanıklı ve temizliği kolay malzemelerin kullanılması ile çok daha hoş tasarımlar gerçekleştirilmektedir.

Türk Hamamı Çeşitleri

Hamam tasarımları, kendine ait karakterlere sahiptir. Birçok detay ile hamam kültürünün hissettirilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle farklı hamam tasarımları, Türk hamam kültürünün birer parçası olarak üç farklı başlıkta incelenebilmektedir.

Bunlardan ilki geleneksel Türk hamamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel detaylar ön plana çıkmaktadır. Modern Türk hamamı ise, bu hamam ritüeline biraz daha modern bir bakış açısı sunmaktadır. Son olarak termal hamamlar da termal su kaynaklarını hamamlar ile buluşturmaktadır.

Geleneksel kültürün yansıtılma tarzının modern dünyaya uyumu ve son zamanlarda çok daha fazla tercih edilir olmasının sonucunda hamamlar, alan tasarımlarında konsept seçimleriyle ön plana çıkmaktadır. Doğru bir iç mimar desteği ile hem müşteri beğenisi hem de müşteri memnuniyeti sağlanması birçok açıdan mümkün kılınmaktadır.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.