3D Mimari

İç Mekan Tasarım Fikirleri

Ekim 20, 2022

İç tasarım konusunda farklı bir trend oluşturabilmek için daha çok özgün ve özgür fikirler ortaya koyabilmek gerekir. Bu süreçte farklı iç mekan tasarım fikirleri ile destek almak lüks olarak değerlendirilmemelidir. Tamamen insanı hedef alan yaşam alanında daha çok kişiye ait stili ortaya koyabilmek için iç tasarım fikirlerine yönelmek oldukça doğaldır. Bu süreçte de dikkat edilmesi gereken her mekanın insanı temsil ettiğini unutulmamasının gerekliliğidir. Konfor ön planda tutularak daha çok zamansız tasarımlara değinilmelidir.

İç Mekan Tasarımda Planlama

İçindekiler

Mekan tasarımında iç mekan tasarım fikirleri oluşurken planlama ve araştırma süreci oldukça önemlidir. Yepyeni bir mekan oluştururken bulunulan alanda daha çok konforu ön planda tutarak faydalanabilmek gerekir. İç mekan tasarımında en önemli dekorasyon ürünleri arasında ortamın aydınlatılmasını sağlayan avizeler gelir. Son dönemde trend olan LED ışık parçaları tercih edilebilir. Tavanın belli noktalarına uygulanan farklı renklerde led ışıklar mekan içi ortama farklılık katarken tasarruf edebilmeyi de sağlar.

İç Mekan Eşya Kombinlemesi

Mekan tasarımında renk algısını doğru kombinleyebilmek önemlidir. Ev içerisinde şıklık kadar hareket edebilecek alanlardan daha rahat kullanım alanı bulabilmek önemlidir. Çok fazla eşyayı boğulan alanlar kişinin daha rahat hareket edebileceği bölgeleri kısıtlar. Bu yönüyle oturma odası, kanepe, sandalye ve sehpaların birbirleriyle olan konumunda mesafeye dikkat edilmelidir. Tasarımda orantılar her zaman ön plana çıkar. Geleneksel ve çağdaş bir dizilim yakalayabilmek için renklendirme öğesine dikkat edilmelidir. Her zaman için duvar ve perdeler ile döşemeler uyumlu bir tonda bulunmalıdır. Bu gözü yormayacak ve kişiye beklenen huzuru sunacak alanı oluşturur. Mekanın tamamen halılarla kapatılmamasına dikkat edilmelidir. Parçalı kilimler tercih edilerek boş alanlar daha fazla mekanda bırakılmalı ve ferah görünüm her zaman için korunmalıdır.

Kişiselleştirilmiş İç Mekan Alanları

İç mekan tasarımında renk geçişleri oldukça önemlidir. Zemin duvarı, perde, mobilyalar, kırlent, sehpa, masa, dolap, TV ünitesi akla gelebilecek tüm eşyaların birbirleriyle uyumlu tonlarda olması ve renk geçişleri arasında çok derin farkları bulunmamasına dikkat edilmelidir. Son dönemlerde popüler olarak iç mekan alanlarında tasarım şömineler tercih ediliyor. Sıcak tonlarda renkli bir şömine etrafında dekore edilebilecek ek panel alanları konularak daha şık bir ortam sağlanabilir. Artık bireysel odalardan çıkarak yaşam alanlarına yerleşen kitap rafları dekorasyonda bir parça olarak tercih ediliyor. Oturma odalarında duvara yakın alanda boydan boya ya da belirli bir noktada şık ve dekoratif bir kitaplık kombinlemesi sağlanabilir. Yatay ve dikey kombinler evin boyutuna göre değişebilir. Yerden tasarruf edebilmek için duvar alanlarına ek paneller eklenebilir. Bu durum temizlikte kolaylık sağlarken daha çok tarz bir görünüm oluşturur. Güvenilir ve yaratıcı iç mekan tasarım fikirleri için özgün tasarımlar sunan firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Posted in İç Mimari Tasarım, Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//