3D Mimari

Mimaride aksesuar kullanımı ve Önemi

Eylül 1, 2021

Mimari Aksesuar kullanımı bir mekân her ne kadar geniş, ferah ya da tasarım harikası da olsa o mekânın iç tasarımını doğru bir şekilde dizayn etmediğiniz sürece o yer son derece kötü bir görünüme sahip olabilir. Öte yandan çok dar, kullanışsız ve kötü görünen bir yeri de kullandığınız aksesuar ve eşyalar ile aşırı derecede rahat ve son derece ferah bir hale getirme şansınız da vardır. Mimari aksesuar tasarımları çok güzel ve çok ferah mekânlar sunabilir, dönemin modası çerçevesinde tamamen sizin zevkinize uygun olup olmama gibi durumları da gözlemlemek mümkündür. Bu durumda sizin yapacağınız ufak dokunuşlar ortamın bambaşka bir yere dönüşmesine neden olabilir.

Çeşitli alanlarda kullanacağınız aksesuarlar mekanın havasını bir anda değiştirecek özellikte olabilir.Ofis aksesuarları ve çocuk odaları için aksesuar seçimi yaptığınızda odanızın tasarımlarına ve büyüklüğüne göre obje seçimleri yapmalısınız.

Mimaride aksesuar kullanımı ,Siz Ortama Değil Ortam Size Ayak Uydursun

İçindekiler

Bir ortama yerleşmek için gittiğiniz zaman o ortamda sizi çeken bir şeyler olmalıdır. Mutlaka orada beğendiğiniz ve aklınıza yatan bir detay olmalıdır ki orayı yaşam alanına dönüştüresiniz. Bazen çok farklı detaylar ya da hayat şartları bu tip kararlarınızı da etkileyici bir rol oynayabilir. Böyle durumlarda yapacağınız tasarım çok önemli olacaktır. Mimaride aksesuar kullanımı mekanın daha farklı görünmesi ve etkileşimi artırmak için önemli hususlardan biridir.

Mimaride Küçük Ortamlarda Aksesuar Kullanımı

Mimaride aksesuar kullanımı  çok küçük ve dar bir alanınız var ise kullanacağınız süsleme unsuru olan aksesuarların işlevsel olması son derece önemlidir. Örnek vermek gerekirse mesela bir biblo ya da herhangi bir süs eşyası kullanmak ve o ortamı kendi tarzınıza uygun bir hale getirmek gibi bir amacınız var ancak bunu yapmak için yeteri kadar alana sahip değilsiniz. Bu konuda kullanmak istediğiniz biblo ya da süs eşyasının mutlaka bir amaca hizmet ediyor olması gerekir. İçine bir şeyler koyacağınız bir depolama alanı ya da üzerine bir şeyler asmak için kullanılan bir eşya olması son derece önemlidir.

Mimari Geniş Mekânda Aksesuar Kullanımı

Mimari Aksesuar kullanımı sırasında büyük ve geniş bir ortam her zaman yuva gibi hissettirmeyebilir. Bu sebeple aksesuarlar ile o ortamın daha sıcak ve boş görünmemesini sağlayabilirsiniz. Büyük ve geniş bir yerde sesler de yankılanacaktır ve aksesuarlar ile bu akustik olayını çözebilirsiniz. Biblo ve aksesuarlar bu noktada devreye girmelidir. Ses ve büyük alanların kapatılması açısından akseuar kullanımı çok önemlidir. Özellikle mimari tasarım ile , kullanılan aksesuarların uyumlu olması mekanın daha yaşanabilir alan olmasına olanak tanır.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
7 Comments
 • Güney

  Bazı alanlara nokta atışı yorum yapıyorsunuz. Güzel makale teşekkür ederim

  12:11 am Eylül 2, 2021 Cevapla
 • Ali E

  Çok başarılı makale. Bravo.

  6:01 am Eylül 6, 2021 Cevapla
  • Teşekkürler yorumunuz için. Daha fazla değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

   8:06 am Eylül 6, 2021 Cevapla
 • Devrim

  Çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz hocam, sayenizde bilgiye ve tecrübeye çok daha kolay ulaşıyoruz

  7:13 am Eylül 6, 2021 Cevapla
  • Teşekkürler katkınız için.

   8:04 am Eylül 6, 2021 Cevapla
 • Barış Gündüz

  Merhaba,

  Takip ettiğim bir blog sitesi oldu, bilgiler için teşekkür ederim.

  7:42 pm Eylül 6, 2021 Cevapla
  • Teşekkürler yorumunuz için.

   8:10 am Eylül 7, 2021 Cevapla
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//