Yaşam alanlarımızda en fazla zaman geçirdiğimiz kısımlardan biride oturma odalarımızdır. Oturma Odası İçin Öneriler kısmında sizlere oturma odaları için önerilerden bahsedeceğiz.

Oturma odaları belki de bir günün neredeyse tamamını geçirdiğimiz yaşam alanımızdır. Bu sebeple oturma odalarının son derece rahat ve aynı zamanda göz zevklimize de hitap eden bir yer olması çok ama çok büyük bir öneme sahiptir. Günün her saatine uygun ve her şeyimizi yapabileceğimiz oturma odalarında renk, aksesuar ve dekorasyon o kadar iyi olmalıdır ki yaşam kalitemiz de o doğrultuda artsın. Eğer siz de hayatının çok büyük bir bölümünü evde özellikle de oturma odasında geçiren bir insansanız ya da eve geldiğinizde sizi tam olarak doğru seçilmiş bir ev tasarımı beklesin ve günün yorgunluğunu atayım diyorsanız kesinlikle bu konuda vereceğimiz tavsiyeler sizler için son derece faydalı olacaktır.

Oturma Odasında Renk Seçimi

Eğer ki sürekli olarak oturma odasını kullanan biriyseniz yani günün neredeyse tüm saatlerini oturma odasında geçiriyorsanız, oturma odası için yapacağınız renk tercihi de ona göre olması gerekir. Oturma odası için ne tarz renkler seçmeniz gerektiği biraz kişisel bir tercih olmakla birlikte aynı zamanda da oturma odanızın boyutu ile de son derece yakından ilgilidir.

Oturma odanız çok dar ise renk tercihiniz daha sade ve daha açık renkler olmalıdır.

Açık renk her zaman dar bir mekanı ferah gösterir. Göz yormayan ve mobilyalarınıza özellikle de perdelerinizin de rengine uyacak renkler tercih etmelisiniz.

Aynı zamanda oturma odaları içinde aksesuar seçimleri konusunda seçici olmak gerekmektedir. Çok büyük olmayan oturma odaları için aşağıda belirttiğimiz gibi aksesuar büyüklüğü ve uyumu çok önemlidir.

Oturma Odasında Aksesuar Seçimi

Oturma odaları için daha geniş ve daha büyük bir ortam yaratmak istiyorsanız çok dar olan bir oturma odasını biraz daha geniş görünsün aynı zamanda da çok daha aydınlık dursun gibi bir düşünceniz var ise ne tür aksesuarlar kullanacağınız aşırı derecede önemlidir.

Çok küçük ve dar bir oturma odasına sırf çok hoşunuza gitti diye eşyalarla doldurmayın.Bu kalabalıktan başka bir işe yaramaz ve her şeyi zorlaştırır.

Oturma odalarında hareket alanızı etkilemeyen yerlere yerleştirdiğiniz işlevi olan aksesuarlar kullanın. İçine bir şeyler koyabileceğiniz aksesuarlar yerden kazanmanızı sağlar.
Ayna kullanımı da çok önemlidir. hem ortamı geniş gösterir hem de ferahlatır.

Unutmayın çok fazla eşya insanın üretkenliği için çok randımanlı değildir. Az olan herşey için netlik ve minimal yaşam biçimi sizin daha fazla kendinizi geliştirmenizi sağlar.