3D Mimari

Mutfak Tasarımları için Renklerin Önemi

Ekim 28, 2021

Mutfak Tasarımları , günümüzde çok önemli bir durum haline gelmiştir.Günümüzde bir çok kişinin zamanının bir çok önemli bir kısmının mutfakta geçtiği düşünülecek olursak, mutfağın yaşam alanları arasında ne denli mühim bir yerinin olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bu kadar çok vakit geçirdiğimiz bir ortamın haliyle bizi içinde vakit geçirmek için cezbetmesini de isteriz. Bu açıdan mutfağın tasarımı kadar bir diğer önemli husus, mutfağın rengidir.

Mutfak rengine karar verilirken göz önüne alınması gereken faktörler, mutfağın aydınlanma düzeyi ve boyutlarının ne olduğu, ortamda nasıl bir atmosfer oluşmasının istendiğidir. Renklerin psikolojik etkilerini de göz önüne alarak yapılacak seçimler, yaşam alanını kullanan kişilerin daha doğru karar vermesini sağlar. Mutfaklarda renklerin önemi, yadsınamaz bir gerçektir.

Mutfak Tasarımları için Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Mutfak Tasarımları konusunda eğer , mutfak eğer küçük bir alana sahipse açık renklerden faydalanmak yerinde olur. Bej, beyaz, açık vizon gibi tonlar mutfaklar için ideal renkler arasında sayılabilir. Bu renkler tek başına kullanılabilir ya da bir ahşapla kombine edilebilir. Beyaz renge sahip bir mutfakta, farklı renkte dekorasyon kullanılarak ortama canlılık katılabilir.

Kırmızı, siyah ve mor gibi renkleri mutfak dolaplarında kullanmak; alanı hem karışık hem de küçük gösterir. Bu tarz renkler, masa sandalyelerinde, mutfak aksesuarlarında ve mutfaktaki küçük ev aletlerinde kullanılsa daha doğru seçimler yapılmış olur. Büyük mutfaklarda metalik ve siyah mutfak dekorasyonu oldukça güzel görünebilir.

Mutfak Tasarımları Dolap Renklerinin Seçimi

Mutfak Tasarımları için renk seçimi demişken çok önemli bir durum göz ardı edilmemelidir. O da mutfak duvarının renklerinin boya ile değiştirilmesi mümkünken dolap renklerinin değiştirilmesinin daha zor olduğu gerçeğidir. Tercih edilecek olan dolap rengi, uzunca bir süre mutfakta kalır ve mekanda yaşayan tüm herkesin renk seçimi konusunda hemfikir olması son derece önemlidir. Bu nedenle, dolap renginin mutfakta kullanılan ağırlıklı renge uygun olmasına özen gösterilmelidir. Dolap renklerinin tezgah renkleriyle uyumu da önemsenmelidir. Bir arada kullanıldığında sırıtmayacak aksine birbirini tamamlayacak canlı renklerin kullanımı, mutfakta daha hoş ve enerjik bir şekilde vakit geçirmenin önünü açar. Renklerin ortama kattığı hava, daha sıcak bir mutfak için önemli bir fırsattır.

Mutfak Tasarımlarınız konusunda sizlere daha yaşanabilir alanlar oluşturmanız için bizimle iletişim kurabilirsiniz.Tasarımlarınızı 3D programlar sayesinde daha iyi noktalara bizimle taşıyın.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
1 Comment
  • Merve ateş

    Açık renkler candır.mint yeşili dolaplarda güzel oluyor.teşekkürler yazı için.

    3:06 pm Mart 14, 2022 Cevapla
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.