3D Mimari

Peyzaj Tasarımları Nasıl Yapılır?

Nisan 14, 2022

Peyzaj tasarımları nasıl yapılır? ,sorusu peyzaj tasarımı yaptırmak isteyen müşterilerin ilgi duyduğu konudur. Peyzaj tasarımının yapılacağı çevrede tasarım çalışmalarına başlanması müşteri talebi ile gerçekleşmektedir. Peyzaj tasarımı yapılacak çalışmanın boyutları ve ortamı nasıl olursa olsun kullanıcı talebine göre gerçekleştirilmektedir. Örnek olarak bir şehir ortamında yapılacak bir park düzenlemesi şehrin sakinleri tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yüzden yapılacak peyzaj tasarımı, şehrin yapısına ve yapılan alanın özelliklerine göre yapılmalıdır. Peyzaj tasarımı yapılacak alan bir ev veya bahçe ise müşterilerin istek ve zevkine göre yapılmaktadır.

Peyzaj Tasarım Süreci

İçindekiler

Peyzaj sürecinde, peyzaj yapılacak alanda, doğal ve kültürel malzemeler çıkartılmaktadır ve peyzaj alanında iklim, toprak ve hidrolik yapı ve çevrede bulunan bina ve benzeri yapılar detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Peyzaj tasarımları Nasıl Yapılır, sorusu çok geniş kapsamlı bir sorudur. Peyzaj çalışmaları uzun süreçlerde gerçekleştiği için birçok işi kapsamaktadır. Peyzaj tasarımı yapılacak alanda arazi ile ilgili bilgiler alınarak yapılacak tasarım ile ilgili, kullanım planı, harita, rapor, hava fotoğrafları, istatistik bilgileri, uzman görüşler gibi detaylar toplanmaktadır. Ayrıca peyzaj tasarımlarının yapılacağı alanda fotoğraf çekimi yapılarak, düzgün çevre analizi yapmak için bütün detaylar özenle toplanmaktadır. Peyzaj tasarım sürecinde çevre analizi tasarımın seyri açısından oldukça önemlidir.

Peyzaj Tasarımında Planlama

Peyzaj projelerinde yer alan peyzaj planlamaları peyzaj mimarlığının kapsamındadır. Tekil yapı ve çevresi kentsel mekân tasarımı, küçük ölçekli planlamaların bir kısmı mimar ve peyzaj mimarlarının ilgilendiği alandır. Alanında uzman peyzaj mimarları tarafından yapılan tasarımlar uygulanma sırasındaki durumu net olarak tespit edilmeli ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak tasarımla birlikte değerlendirilmelidir. Bu önemli noktalara dikkat etmek, yapılacak tasarımı büyük ölçüde etkilemektedir. Bu hususlar peyzaj tasarımları nasıl yapılır sorunun birer cevabı niteliğindedir. Ayrıca peyzaj tasarımı yapan tasarımcı, tasarıma başlamadan önce, çalışma yapılacak alan incelemesi, iklim koşulları, yapısı ve kullanılacak kişilere göre insan ilişkileri gibi detaylar, çalışmanın yapılacağı arazide pratik çalışma yaparak bunları tespit etmeli ve değerlendirmelidir. Bu sayede uygulanacak olan tasarımlar daha sağlıklı ve tekrar yapma gereksinimi duymadan daha düzgün olarak gerçekleştirilecektir.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkımızda//3D Proje Desteği//Apartman Dış Cephe// Avm iş merkezi Tasarımları//Banyo Tasarımları//Bungolav Tasarımları//