3D Mimari

Salonlar İçin Tasarım Önerileri

Ekim 15, 2021

Salonlar İçin Tasarım, günümüzde en önemli yaşam alanları olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, salonlar isim değişikliğine gidilerek yemek odasının koltuk takımıyla birleştirilmesiyle oluşan yaşam odaları olarak da nitelendirilmektedir. Bu sebeple, salon tasarımı denilince akla pek çok faktör gelmekte ve son derece geniş skalada tasarım seçenekleri kullanıcıları beklemektedir. Salonların, evin vitrini olarak görüldüğü ve evin en çok göze çarpan odası olarak ön plana çıktığı genellikle yapılan bir değerlendirmedir. Salon tasarımı denilince öncelikli düşünülmesi gereken, salonun kapladığı alan olmaktadır. Alan doğrultusunda karar verilen mobilyalar ve mobilyalara ait renkler odanın görünümünü fazlasıyla etkilemektedir. Bu nedenle mobilyaların hem boyutlarına hem de renklerine karar verirken odayla sağlayacağı uyum hesaba katılmalıdır.

Salonlar İçin Tasarım Nasıl Yapılır?

Salonlar İçin Tasarım yapılırken ,mobilyalara karar verirken mobilyaların salon içerisinde nasıl duracağı, fonksiyonel ve rahat durup durmayacağı iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Bu nedenle, salon tasarlanırken mobilyalar çizilen salon şekli üzerinde konumlandırılmalı; bu konumlandırma yerleştirilecek mobilyaların boyutu da göz önüne alınarak gerçekleştirilmelidir. Alana sığmayacak boyutlarda mobilya almak veya alan büyük olduğu takdirde çok minimal mobilyalar seçmek; mekanın estetik ve hoş görünümden uzaklaşmasına sebebiyet verebilir. Bu durum da sonrasında telafisi zor olan yanlışlar yapılmasına yol açar. Salonlar İçin Tasarım yapılırken , Mobilyalar yerleştirilirken tamamlayıcı aksesuarlar da düşünülmeli ve bu aksesuarların tasarıma olan katkısı kesinlikle küçümsenmemelidir. Konforlu ve huzur verici ortamlarda vakit geçirmek hem evdeki bireylerin hem de eve misafir olarak gelenlerin arzulayacağı bir durumdur.

Salon Tasarım Önerileri

Koltuk takımı konumlandırmasıyla birlikte salonun merkezi tanımlanabilir. Mobilyalar klasik şekilde duvara yaslanırsa odada anlamsız boş ve büyük bir alan oluşabilir. Bunun yerine oturma grubu, salona ortalanarak hem estetik bir görsel hem de konforlu bir sohbet alanı meydana getirilebilir. Ayrıca birbirine bakan mobilyalar açılı bir şekilde yerleştirilirse salona farklı bir hava katabilir. Salonda odak noktası bulunmuyorsa veya daha fazla vurgulanmak isteniyorsa bu durum, farklı metotlarla da gerçekleştirilebilir. Örneğin alternatif duvar kağıdı veya duvar resmi yöntemleriyle ferah bir görüntü oluşturulabilir; istenilen vurgu duvarı organize edilebilir.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.