3D Mimari

3D MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME PROGRAMLARI

Haziran 27, 2021

3D mimari görselleştirme programları nelerdir bu programlar nasıl kullanılır gibi soruların hepsine bu metin üzerinden cevaplarına  yer vereceğiz. İşte sizler için en çok kullanılan 3D mimari görselleştirme programları listesi


3D mimari görselleştirme programları

SKETCHUP

3D mimari görselleştirme programı herkes için 3D sloganı ile piyasada olan ve en bilinen program Sketchup programıdır. Ücretsiz sürümü mevcuttur. Mimari çizimler için de sıklıkla tercih edilen bir programdır. Oldukça kolay ve anlaşılır bir kullanıma sahiptir ve her seviyedeki kullanıcıya uygun sürümü de vardır. Bu sebepten ötürü de oldukça beğenilir ve tercih edilir. Profosyonel kullanıcılar tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılır.

3D STUDIO MAX

3D mimari görselleştirme programları içerisinde en bilinen programlarından bir diğeri 3D studio max tır.  Sürekli güncel olması sebebiyle tercih edilirliği artmaktadır. Gelişmiş eklenti desteği  de vardır. Bu destek özelliği ile birlikte avantajları oldukça yaygındır.  Fakat avantajları bununla da sınırlı değildir. Animasyon desteği sayesinde tercih edilirlik sıralamasında her zaman ilk sırayı almaktadır. Yüzey modelleme ve farklı tasarımlar gibi daha birçok farklı avantajlı özelliğe de sahiptir.

AUTOCAD

Mimari tasarımlar ve endüstri alanında dünya çapında en çok bilinen ve kullanılan bir uygulama olan Autocad mimari için ayrı bir sürüm geliştirmiştir. Bu sürümün adı Autocad Architeture dir. Söz konusu sürüm sayesinde kolay ve etkili mimari çizimler yapılır. 3D mimari görselleştirme programları arasında oldukça ayrı bir yeri vardır. Hızlı ve etkin oluşu ile birlikte görselleştirme konusundaki yetkinliği ile birlikte adından çokça söz ettirir.

ARCHICAD

Çoğu programdan farklı olarak Türkçe dil desteği vardır. Kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilmekte olan machos işletim sistemi  kullanıcıları apple firmasının işletim sistemlerinde çokça kullanılan bir programdır. Esasında 3D bina çizim programıdır.

BLENDER

3D mimari görselleştirme programları arasında en çok tercih edilenlerden Blender programı ile bu metni tamamlamak üzereyken alternatif bir program olduğundan bahsederek giriş yapalım. Blender açık kaynak kodlu bir programdır. Bunun yanında ücretsizdir. Eklenti desteği sunar. Mimari görselleştirmeleri animasyon şeklinde de hazırlar.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.