3D Mimari

Dişçi Tasarımları

Mart 31, 2022

Dişçi tasarımları konusunda bir numaralı öncelik kullanım kolaylığıdır. Muayene veya tedavi işleminin yapılacağı alan kullanım açısından işlevsel olmalıdır. Ayrıca tedaviyi yapacak diş hekimi tedavi sırasında hızlı ve kolay hareket edebilmelidir. Ancak hemen hemen her klinikte dikkat edilmesi gereken en önemli şey kliniğin tasarımıdır. Bir diş hekimi muayenehanesi, kullanımının kolay olmasının yanı sıra, tedavi sırasında kullanılan tüm alet ve ilaçları saklayacak dolaplarla tasarlanmalıdır. Böylece hijyenik ve fonksiyonel bir ortamın oluşması sağlanacaktır. Öte yandan diş muayenehanesinin tasarımı için diş hekimi ve diğer personelin yanı sıra hastaların da kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak bir atmosfer oluşturulmalıdır. Çünkü birçok insan tedavi için diş hekimine gitmeye korkar. Bu duyguyu yok etmeye yönelik bir tasarım olması hastanın psikolojisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Çocuklar İçin Diş Kliniği Tasarımı

Diş kliniği tasarımları günümüzde çocuklara yönelik de yapılmaktadır. Bunun nedeni ise çocukların diş doktoruna gitmekten ya da diş ile ilgili bir tedavi yaptırmaktan çekinmeleri ve de korkmalarıdır. Çocukların psikolojisine yönelik bir tasarım onlar için eğlenceli ve de keyifli bir atmosfer sunmak, psikolojilerinde olumlu yönde etki edecektir. Ayrıca tek kullanımlık diş fırçası, diş macunu, diş ipi gibi çocuklara yönelik ağız ve diş bakım ürünleri için raflar bulunmalıdır. Bu rafların olduğu yerde, ağzınızı ve dişlerinizi nasıl sağlıklı tutacağınıza dair animasyonlar izleyebileceği bir TV olmalıdır. Bu nedenle çocukların ağız ve diş sağlığını korumaları için teşvik edici bir tasarım olabilir.

Dişçi tasarımları son derece önemlidir. Kliniğe gelen hastaları zorlu bir tedavi sürecini bekliyormuş gibi hissettiren tasarımlar yerine, kendilerini daha rahat ve konforlu hissettiren tasarımlar daha hoş karşılanmaktadır. Bu durumda diş hekimliği ofisinin tasarımında hasta psikolojisi birincil faktör olmalıdır. Bir diğer önemli yer ise bekleme odası. Rahat ve konforlu bir bekleme odası tasarlanmalıdır. Rahat bir ortam, hastaların psikolojik olarak rahatlamasını da sağlayacaktır.

Diş Kliniği Tasarımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dişçi tasarımları söz konusu olduğunda iç mimari düzenlemeler, uzmanlar tarafından yapılmadığı takdirde hatalı sonuçlara ve büyük maliyetlere yol açabilmektedir. Aynı zamanda mimari proje ve tasarımlar için zamansız ve uzun ömürlü malzemeler kullanarak uzun süre moda kalacak bir tasarım mekânı olması gözetilerek tasarlanmalıdır.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.