3D Mimari

Gerçekçi render nasıl Alınır?

Eylül 23, 2021

Gerçekçilik mimaride önemli yer tutuyor. Kullandığınız programa bakılmaksızın gerçekçi render alınabilmesi için çok fazla ayar gerekiyor.

Türkiye’de mimarlar tarafından genellikle SketchUp ile 3Ds Max kullanılıyor. Ayrıca çizim programlarına dahil olan entegrasyonlu render programlarının da olduğu söylenebilir.

Gerçek render
almak için özellikle renk ve sanatsal anlamda da birtakım noktalara dikkat etmek gerekiyor. Gerçekçi render almak için; KeyShot, Vray , Corona Render, Enscape render gibi motorları kullanabilirsiniz.

Gerçek render kısmında dikkat edilecek hususlara geçmeden önce , eğer bizlere kaliteli görsel aşamaları ile render aldırmak isterseniz iletişim kısmımız ile bize ulaşabilirsiniz.

Gerçekçi Render Almada Dikkat Edilecek Hususlar

Gerçekçi render almada birkaç noktaya özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. O noktaları şöyle sıralayabiliriz:

İç Mekânın Analizinin İyi Yapılması

Render ayarlarında özellikle analiz yapılması gerekiyor. Hazır iç mekân tekrar çizilirken dışarıdaki ışıkla, içeridekinin aldığı ışık miktarı çok iyi hesaplanmalıdır. Ayrıca gündüzle gece ışığının da nasıl göründüğüne çok dikkat etmelisiniz. Sıfırdan iç mekân tasarımlarında; kullanılması gereken ışık gücünün çizim programından girmesi mutlaka gerekiyor. Aynı zamanda gölge ve yansıma gibi hususlarda render alma işleminde gerçekçilik için çok önemlidir. Kullanılacak ışığın kaç amper veya watt olduğuna da çok dikkat etmelisiniz.

PhotoShop Kullanımı

Render ayarlarının yanı sıra PhotoShop ya da kolaj programlarını da kullanmak gerekiyor. İç mimarların özellikle PhotoShop konusunda kendilerini çok geliştirmeleri gerekiyor.

Render motorlarının eksik olan yönlerini tamamlamak için Photoshop kullanımı bu kısımda önem araz etmektedir.

Diğer İç Mimarlara  ve görselleştirme uzmanlarının Renderlerı Kesinlikle Kullanılmamalıdır

Başkalarına ait projelerin kullanılması günümüzde en çok yapılan hataların başında geliyor. İnternette yer alan benzer projelerden alıp onların üzerinde aynı ayarlar yapmak çok büyük hatadır. Dışarıdan temin ettiğiniz render ayarları özellikle; sizdeki yapılan programa, ayarlara, kaplamalara, çizimlere ve materyallere uyum sağlamaz. İç mimarlık mesleğini layıkıyla yapmak isteyenler öncelikle kendi ayarlarını tasarlamış oldukları iç mekân doğrultusunda yapmaları gerekiyor. Devamlı alıştırmalar yaparak önemli ölçüde iç mimarlar kendilerini geliştirebilirler.

Gerçekçi renderda Detaylara Önem Verilmelidir

Render kalitesini artırmak ve gerçekçi olmak adına detaylara mutlaka önem verilmelidir. Çizime zaman ayırıp onları detaylandırdığınızda başarılı olma şansınızda o kadar yükseliyor. Çizimlere atılan kaplamalarında özellikle önem teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Renderların kaliteli olması için iç mimarların konuyu çok incelemesi gerekir. Yüksek kaliteye de detaylarda önem verilmelidir.

Posted in 3D Proje Kategorisi, Mimari GörselleştirmeTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.