3D Mimari

Mimari Proje Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mart 6, 2022

Mimari projede süreçlerin nasıl işlediği herkes tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Peki Mimari Proje Tasarımı Nasıl Yapılır?  Tasarımların ortaya çıkması ve projenin uygulamaya hazır hale gelmesine kadar pek çok süreç bulunmaktadır. Görseller ve çizimler ile birlikte inşa edilecek bir yapının oluşumu da yine zaman gerektirmektedir.

Mimari Proje Tasarımı

  1. Görüşmelerin yapılması

Öncelikle proje aşaması için bir mimar ile görüşmek gerekir. Müşteriler ve mimarların birbiri ile uyumlu olması çok önemlidir. Kiminle iş ortaklığının yapılacağının bilinmesi, ortaya çıkacak olan sorunların hızlı ve pratik bir şekilde çözümlenmesi için de gerekli olacaktır. Mimarların geçmişte yapmış oldukları projelere dair portföyleri bulunmaktadır. Bu süreçte örnekleri inceleyebilir ve referansları değerlendirebilirsiniz.

  1. Bilgi toplanması

Müşterilerin hayallerinde bir proje vardır. Pembe panjurlu ev tabiri de buradan gelir. Müşterilerin hedefleri, gereksinimleri belirlendikten sonra mimarların yerinde inceleme yapması gerekir. Bu ortamda var olan mevcut koşullara dair inceleme yapılır. Arsa ile ilgili bilgi ve belgelerin belediyeden temini işlemi sonrasında yapı sınırları belirlenir. İmar durumu, aplikasyon krokisi, kot kesit belgesi, zemin etüt raporu, tapu gibi bilgiler ile birlikte mimar incelemede bulunur.

  1. Fizibilite çalışması
  2. Adımda var olan bilgilerin gerçekliği mimarlar tarafından incelenir ve daha sonra proje üretim aşamasına geçilir. Yönetmelik incelemesi yapılır. İmar, otopark, deprem, yangın, sığınak, enerji verimliliğinin sağlanması gibi pek çok konu da masaya yatırılacaktır. Tasarım ortaya konmakla birlikte mimar tarafından müşterinin bu tasarıma verdiği tepkiler de dikkate alınmalıdır. Pencere gibi şemalar projeye dahil edilebilir ya da edilmediği durumlar da vardır. Basit planlar üretildiği gibi planlara dair öncelikli olarak bütçenin ortaya konması gerekir.
  3. Tasarımın geliştirilmesi

Karar aşaması sonrasında mimari çizimler ile birlikte proje kağıt haline dönüştürülmeye başlayacaktır. Çizimler için detayların geliştirilmesi, mühendislerden bilgi alınması, üretici ve tedarikçilerin projeye dahil edilmesi süreci sonrasında dış cephe tasarımları da oluşturulacaktır.

  1. Resmi izin aşaması

Çizimlerin tamamlanması sonrası ve projeye işlenmesi sonrasında iski, sivil savunma, itfaiye, mimarlar odası gibi çeşitli yerlerden izin almak gerekir.

Posted in Mimari TasarımlarTags:
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.