3D Mimari

Sketchup render alma : Render Motorları

Ekim 8, 2021

3D ile mimari görselleştirme projeleri konusunda Sketchup render alma önemli yer tutuyor. Sketchup aracının popüler olması render motoruna bağlantısı olmasına bağlıdır. Sketchup aracında çok sayıda render motoru kullanabilirsiniz. Sorunsuz ve hızlı şekilde kullanabilecek çok sayıda render motorları vardır. Sketchup için en çok tercih edilen render motorlarını aşağıda detaylı şekilde sıraladık.

Sketchup render alma İçin Kullanılan 5 Render Motoru

Sketchup üzerinden daha iyi çalışmalar yapmak adına render motorları kullanılıyor. O render motorlarını şöyle sıralayabiliriz:

Vray Render

Vray for sketchup adıyla özellikle sketchup’a entegre edilmiştir. Sketchup render alma konusunda Vray render, sketchup haricinde de uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor. Adını çok fazla duyacağınız render programı olduğu söylenebilir. Vray programını öğrenmek çok kolaydır. Dış ve iç mekanlara uyarlandığında çok iyi sonuçlar almak mümkündür. Sorun teşkil etmeden çalışan eklentilerin en başında yer alıyor. Vray for sketchup eklentisi içerisinde 3 tane temel unsur bulunuyor: Harita, aydınlatma ve materyal…

Lumion Render

Sketchup render alma lumion ile hızlı şekilde gerçekleşiyor. Ayrıca 3d animasyon alma, öğrenme, kütüphane çeşitleri ve kullanıcılarda memnuniyet yaratan arayüzüyle de dikkat çekiyor.

Enscape Render

Son günlerde sketchup render alma işlevinde popüler olan programların başında enscape geliyor. Işık, kaplama haricinde basit arayüze sahip olması da büyük avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Dış ve iç mekanlarda güzel işler başarmak adına yenilikçi render motoru olarak karşımıza çıkıyor. Enscape programı ekstra yazılımı kullandığınızda ekstra yazılım öğrenmenize hiç gerek olmayacak. İş akışlarınızı da kolayca halledebileceğiniz bir sistem olduğu söylenebilir. Gerçek zamanlı render oluşu özellikle iş akışının daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. VR çıktısını tek tıkla verme gibi hususlarda enscapede önemli yer tutuyor.

D5 Render

Sketchup render alma basit kullanımı D5 render aracını popüler yapmıştır. Ücretsiz render bölümü kullanıcılar tarafından çok tercih edildi. Ancak D5 render aracının RTX kartlarla çalışması programın çalışmasına da önemli etki yaptı.

Twinmotion Render

Sketchup render programları arasında twinmotion aracının da popüler olduğunu söyleyebiliriz. Epic arayüzünün içerisinde çalıştıran bu program aslında kolay arayüzden oluşuyor.

Posted in Mimari GörselleştirmeTags:
2 Comments
Write a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.